Kopalnia i zakład produkcyjny w Miedziance

Część produkcyjna

Kopalnia Miedzianka powstała pod koniec lat 50. Aktualnie produkowane w niej jest ok. 6 mln ton kruszyw rocznie. Obszar górniczy ma 126 ha, a zatrudnionych jest ok. 150 osób. Sama kopalnia jest długa na 2,5 km. Pierwsza linia produkcyjna, która działa niezmiennie od początku lat 60., wielokrotnie rozbudowywana, wciąż funkcjonuje, zapewniając prawie 60% produkcji (ok. 3,5 mln t).Produkowane są na niej kruszywa dla wymagających klientów pod względem chemicznym, tzn. cukrownie, elektrownie, a także przemysł papierniczy. Tzw. nowa linia służy głównie do produkcji kruszyw dla branży drogowej. Ma wydajność k. 2,5 mln t. Produkcja w zakładzie Miedzianka to 25 tys. t dziennie przez 250 dni w roku.

Park maszyn kopalni to głównie Komatsu i Caterpilar – koparki i ładowarki. Załadunek odbywa się tu dwoma koparkami i jedną ładowarką. Załadunek ładowany jest na maksymalnie 16 samochodów załadowczych. W zależności od planów produkcyjnych – materiał zawożony jest na „nową” albo „starą” linię produkcyjną. Baza surowcowa Zakładu Miedzianka to liczące sobie 420 milionów lat złoże wapieni dewońskich, które charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami chemicznymi (wysoka zawartość CaCo3) i fizycznymi (wysoka wytrzymałość).

Rozwój i ochrona środowiska

Firma Nordkalk podjęła wiele aktywności inwestycyjnych zarówno w rozwój linii, wydajności zakładu, jak również w ochronę środowiska. Podejmowane są dążenia do zapewnienia wyrobów najwyższej jakości przy jednocześnie jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. Ponadto, by zmniejszyć uciążliwości związane z transportem surowca, w 2015 r. wzdłuż drogi transportowej wybudowano 700-metrową przegrodę z materiału dźwiękochłonnego o wysokości 7 m. Nordkalk prowadzi okresowy monitoring oddziaływania zakładu i kopalni na otaczające środowisko, wykonywane są m.in. badania hałasu, emisji pyłu, wody czy drgań.

Produkty

Zakład Miedzianka specjalizuje się w wysokiej jakości produktach opartych na kamieniu wapiennym. Oferowane są produkty niezbędne dla wielu zastosowań, m.in. w budownictwie, drogownictwie, w przemyśle papierniczym, chemicznym, w ochronie środowiska i rolnictwie. Mączki używa się nie tylko w drogownictwie i budownictwie, ale również w szklarstwie. Kredy pastewne stosuje się w rolnictwie, kamień natomiast w hutnictwie i cukrownictwie. Dostępna jest cała gama produktów przystosowanych do użytku w sektorze nawozów rolniczych i ogrodniczych. W specjalnych jednostkach przetwórczych wytwarza się sorbenty odsiarczające, kleje wodne uszczelniające, dodatki i domieszki do polimerów. Oddzielna seria produktów dodawana jest do farb połyskliwych. Produkty są wykorzystywane także w procesach odsiarczania spalin, oczyszczania wody i uzdatniania gleby.

Przeczytaj również: Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych – Modernizacja zakrojona na szeroką skalę

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.