„Wzmacnianie Podłoża i Fundamentowanie 2023”

2 marca 2023 odbyło się XXI Seminarium – Geotechnika Dla Inżynierów „Wzmacnianie Podłoża i Fundamentowanie 2023”. Organizatorami wydarzenia byli IBDiM oraz Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych, które świętowało tym samym jubileusz swojego XX-lecia. Działania organizatorów wspierał partner strategiczny – firma Aarsleff.

Głównymi gośćmi seminarium byli inżynierowie chcący poszerzyć swoją wiedzę, którzy poświęcając swój czas i pieniądze, tłumnie przybyli na nasze zaproszenie. Tak duże zaangażowanie uczestników zaskoczyło nawet organizatorów, a spotkanie stało się jedną z największych konferencji geotechnicznych w Polsce, a jednocześnie jednym z najliczniejszych spotkań w całej historii seminariów organizowanych od 2002 r. Seminarium zdecydowanie odróżnia się od innych tego typu imprez. Organizator najbardziej dumny jest z tego, że autorami referatów i prezentacji są sami inżynierowie. To im w szczególności należą się podziękowania za przyjęcie zaproszenia do wygłoszenia prelekcji i za cały trud włożony w ich przygotowanie. Tradycją seminariów jest to, że rozpoczynają się od „Bukietu kwiatów”. Nie inaczej było tym razem i Bolesław Kłosiński przedstawił sylwetkę swojego przyjaciela, wybitnego inżyniera praktyka, Krzysztofa Grzegorzewicza, autora wspomnianych bukietów. Krzysztof był nietuzinkowym człowiekiem i moim mentorem. Pozostawił rzesze ludzi, którzy wiele mu zawdzięczają i na których czele znajduje się niżej podpisany.

Głównym punktem programu była prezentacja Wytycznych wzmacniania podłoża gruntowego kolumnami sztywnymi, dzieło 16 autorów, które przedstawił jego redaktor prof. Michał Topolnicki. Prezentacja została bezapelacyjnie uznana za najlepsze wystąpienie seminarium. Za prawie równie ciekawe uczestnicy uznali dwa wystąpienia: Krzysztof Traczyński – „Budowa trzech linii metra w Warszawie”; Jacek Nawracała, Paweł Łęcki –  „Ocena wyników obliczeń przemieszczeń MES zweryfikowanych metodą obserwacyjną”. W programie znalazły się jeszcze wystąpienia o kolumnach sztywnych w gruntach o niskich parametrach wytrzymałościowych, wytrzymałość cementogruntu na ścinanie, XX-leciu PZWFS, iniekcjach wysoko- i niskociśnieniowych, realizacji wyjść ewakuacyjnych w tunelu TBM pod Świną i fundamentach farm wiatrowych na morzu.

Kolejna odsłona seminarium odbędzie się 7 marca 2024 r.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.