Bariery drogowe- stosowanie, podział i usytuowanie

Bariery drogowe można podzielić według licznych kryteriów, wskazywać zalety i wady poszczególnych modeli, ale trzeba pamiętać, że mają spełniać jedno bardzo ważne zadanie: mają zapewniać bezpieczeństwo.

Trzeba na początku zaznaczyć, że to człowiek jest najważniejszym czynnikiem decydującym o poziomie bezpieczeństwa na drogach. Dotyczy to zarówno uczestników dróg, jak i ich projektantów. Elementy infrastruktury oczywiście mogą zapewnić bezpieczeństwo w określonych sytuacjach, jednak ważne jest, by zapamiętać, że nie są one tzw. „lekiem na całe zło” i nie można polegać wyłącznie na nich.

Zasady stosowania barier

Drogowe bariery ochronne to urządzenia, które mają na celu m.in. zapobieżenie zjechaniu pojazdu z drogi w miejscach niebezpiecznych, wyjechaniu poza koronę drogi, jak również przejechaniu na jezdnię przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Urządzenia te dla przeciętnego uczestnika ruchu drogowego wydają się często urządzeniami mało skomplikowanymi, natomiast ich funkcja w zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego jest niebagatelna. Funkcja ta będzie spełniona wyłącznie, jeżeli bariera będzie prawidłowo wykonana, a następnie prawidłowo zamontowana. Prawidłowość wykonania i montowania barier określają liczne regulacje prawne. Oprócz ustawodawstwa i aktów wykonawczych projektanci oraz wykonawcy muszą mieć na uwadze również przepisy tzw. prawa miękkiego. Można do niego zaliczyć wydawane w formie zarządzenia wytyczne stosowania drogowych barier ochronnych na drogach krajowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy wydawane przez zarządy dróg wojewódzkich wytyczne dotyczące stosowania barier ochronnych na drogach wojewódzkich. Warto zatem przyjrzeć się kluczowym regulacjom dotyczącym zastosowania drogowych barier ochronnych [1].

<...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.