ZRID na drugą jezdnię obwodnicy Słupska

Wojewoda Pomorski podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla kolejnego odcinka drogi ekspresowej S6. Dotyczy ona budowy drugiej jezdni na obwodnicy Słupska i umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych.

Mapa obwodnicy Słupska

W ramach budowy przybędzie 9,5 km nowej jezdni wraz z obiektami inżynierskimi, dzięki czemu cała obwodnica Słupska będzie w pełni dwujezdniowa. Obwodnica ma długość 16,3 km i oddano ją do użytku w listopadzie 2010 r. Jest drogą dwujezdniową tylko w obrębie węzłów, stąd wynika konieczność jej rozbudowy w ramach kompleksowej realizacji drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim. GDDKiA dysponuje już praktycznie całym terenem potrzebnym do inwestycji.

Zakres prac

Roboty obejmą budowę drugiej, północnej, jezdni na odcinkach międzywęzłowych:

  • odcinek 1: pomiędzy węzłami Słupsk Zachód (dawniej Reblinko) i Słupsk Południe (d. Kobylnica) o długości ponad 2,3 km;
  • odcinek 2: pomiędzy węzłami Słupsk Południe i Słupsk Wschód (d. Głobino) o długości niemal 5 km;
  • odcinek 3: pomiędzy węzłami Słupsk Wschód i Redzikowo o długości 2,2 km.

Ponadto w ramach umowy przewidziano poszerzenie jezdni południowej do wymaganej szerokości 10 metrów wraz z poprawą jej odwodnienia. Zostaną także zaprojektowane i wybudowane cztery obiekty mostowe, w tym największy z nich – drugi most przez rzekę Słupię o długości ok. 148 m. Ponadto, minimalizując przyszłościowo wpływ rozbudowanej obwodnicy na otoczenie, ulegnie zwiększeniu długość ekranów akustycznych. Na trasie stanie ich dodatkowe 640 m.

Na trasie przewidziano budowę systemu sterowania ruchem, który zostanie później wpięty do Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem.

Wykonawcą prac projektowych i budowlanych jest firma Strabag. Ich koszt wynosi ok. 128 mln zł.

źródło i fot.: GDDKiA

przeczytaj również: Nowy wiadukt na Warszawie Zachodniej połączy linie radomską i obwodową

Wywiady

Jacek Kawalec: Przyszłość stosowania geosyntetyków jest bardzo obiecująca

Dr inż. Jacek Kawalec, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” omawia kluczowe aspekty rozwoju i zastosowań geosyntetyków. Na podstawie swojego trzydziestoletniego doświadczenia w branży dzieli się obserwacjami na temat tej dziedziny, wskazując na jej najnowsze technologie i potrzeby. W 20...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.