Technologie asfaltowe – korzyści na drogach samorządowych

Technologie asfaltowe można wykorzystywać nie tylko do budowy dróg, ale i ciągów pieszych, rowerowych, placów oraz parkingów. Asfalt to bardzo elastyczny, wszechstronny produkt, który można stosować pod kątem budowy i utrzymania dróg samorządowych. Materiał ten pozwala  na uniwersalne i funkcjonalne projektowanie ciągów komunikacyjnych.

Czym są nawierzchnie asfaltowe? Są one zbudowane z mieszanek mineralno-asfaltowych, czyli kruszyw mineralnych i lepiszczy asfaltowych dodawanych w celu trwałego otoczenia i związania ziaren w pożądaną formę. Posiadającej odpowiednie właściwości mechaniczne, niezmienne w czasie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że mieszanina kruszyw skalnych w nawierzchni asfaltowej stanowi 95%, a lepiszcze asfaltowe − 5%.

Powszechność nawierzchni asfaltowych

Nawierzchnie asfaltowe na świecie i w Polsce stanowią znacznie ponad 90% wszystkich nawierzchni utwardzonych. Tego typu nawierzchnie są stosowane również powszechnie na drogach samorządowych w Polsce. Wiąże się to z wieloletnim doświadczeniem w zakresie projektowania, budowy i utrzymania dróg w technologii asfaltowej. Istotna jest również szeroka dostępność materiałów, jak również sił wykonawczych do ich budowy i utrzymania. Wybór nawierzchni asfaltowych jest rozwiązaniem proekologicznym. Asfalt jest jedną z najbardziej ekologicznych form zagospodarowania ciężkich pozostałości z destylacji ropy naftowej. Alternatywą dla asfaltów jest produkcja ciężkich paliw, których spalanie będzie się wiązało z emisją gazów cieplarnianych. Asfalt jest produktem, który nie tylko nadaje się z powodzeniem do budowy dróg. Jest również materiałem, który podlega recyklingowi w 100%, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.