Reklama

Stan techniczny mostów a propozycja nowych zasad oceny punktowej

W materiale podano propozycje nowych zasad oceny punktowej mostów. Dotychczasowy sposób jest mało precyzyjny. W nowym systemie proponuje się wprowadzenie czterech kryteriów oceny (nośność, bezpieczeństwo ruchu, trwałość i wygląd). Przy ocenie końcowej proponuje się wprowadzenie wag do poszczególnych kryteriów oceny punktowej.

Obowiązujący aktualnie system oceny punktowej stanu technicznego obiektów inżynierskich opiera się na sześciostopniowej skali ocen wprowadzonej rozporządzeniem [1]. Poszczególnym ocenom z tej skali przyporządkowano opis stanu poszczególnych elementów obiektu inżynierskiego (tab. 1).

Ocena stanu technicznego całego obiektu jest natomiast najmniejszą wartością z:

  • średniej arytmetycznej oceny wszystkich elementów ocenianych w czasie przeglądu podstawowego,
  • oceny konstrukcji pomostu,
  • oceny konstrukcji dźwigarów głównych,
  • średniej arytmetycznej oceny przyczółków i filarów, tzn. połowa sumy najniższej oceny przyczółków i najniższej oceny filarów (w przypadku obiektu jednoprzęsłowego będzie to najniższa ocena przyczółków.

Ten sposób oceny punktowej został „przeniesiony” do Instrukcji przeprowadzania przeglądów drogowych obiektów inżynierskich, GDDKiA [2], przy czym w odniesieniu do oceny stanu izolacji i oceny przydatności użytkowej zawężono skalę ocen do trzech: „5”, „2” i „0”, przypisując poszczególnym skalom oceny te same znaczenia co innym ocenianym elementom mostu.

Ponieważ przyjęty system oceny stanowi podstawę do oceny stanu technicznego mostów w Polsce, a w konsekwencji np. planowania środków koniecznych na remonty obiektów czy planowanie inwestycji związanych z budową nowych obiektów, ocena ta jest bardzo często wykorzystyw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Jan Styliński: Rynek robót drogowych ma szansę utrzymać potencjał wykonawczy polskiego budownictwa

Jan Styliński, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” omówił wyzwania, z jakimi boryka się sektor budownictwa w Polsce po trudnym roku 2023. Ocenił także spadek inwestycji i wysokie ceny materiałów jako główne wyzwania, zaznaczając konieczność utrzymania programów inwestycyjnych i ha...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.