Przemysł cementowy – wyzwania na 2022 r.

Przemysł cementowy w Polsce w 2022 r.

Przemysł cementowy w Polsce skupiony jest wokół 12 zakładów zlokalizowanych na terenie ośmiu województw. Zatrudnia bezpośrednio 3,5 tys. osób, a w ramach łańcucha dostaw i sieci podwykonawców tworzy blisko 22 tys. miejsc pracy. Sektor cementowy ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. Działalność branży cementowej generuje rocznie ponad 1,9 mld zł wpływów. Za równo do budżetu państwa jak i samorządów, na terenie których funkcjonują zakłady cementowe.

Łączna wartość dodana wytwarzana przez branżę cementową w Polsce szacowana jest na 3,8 mld zł. Sektory cementowy wspólnie z budowlanym odpowiadają m.in. za 8 % PKB i blisko 2 mln miejsc pracy. Polski przemysł cementowy jest w stanie zaspokoić popyt krajowy na poziomie 22 mln t cementu rocznie. W 2021 r. wyprodukowano w Polsce 19,3 mln t cementu (dane GUS), co stawiało nasz kraj na drugim miejscu w Europie (po Niemczech, a przed Włochami). Rok zaczął się bardzo dobrze, gdyż tylko w styczniu i lutym 2022 r. wyprodukowaliśmy o 51,5% więcej cementu r/r. Na te bardzo dobre wyniki złożyły się: łagodna zima oraz dobra koniunktura w gospodarce i budownictwie rozkręcona jeszcze w 2021 r.

Strategiczne znaczenie i nowe wyzwania przemysłu cementowego

Cement to podstawowy i niezastąpiony surowiec dla budownictwa. Beton – tworzony z udziałem cementu, kruszywa i wody – jest drugą (po wodzie) najczęściej używaną substancją na świecie. To od cementu i betonu zaczyna się rozmowa o jakimkolwiek budownictwie. Z betonu powstają: drogi, mosty, obiekty budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego, budowle hydrotechniczne, np. przekop Mierzei Wiślanej, czy militarne, takie jak pasy startowe dla samolotów czy płyty lotnisk. Zapewnienie ciągłości...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Krzysztof Kieres, Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu
Według najnowszej prognozy IPiAG (z kwietnia 2022 r.) wzrost niepewności związany z wojną w Ukrainie i rosnące stopy procentowe będą skutkować ograniczeniem inwestycji w polskiej gospodarce w 2022 r., co przełoży się na spadek produkcji cementu do 19 mln ton (-1,6% r/r).
Przemysł cementowy w Polsce jest kluczową i strategiczną branżą gospodarki, a polską racją stanu powinno być wspieranie branży cementowej.
Apelujemy o to do naszego Rządu.

Andrzej Reclik, Członek Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu
Możemy tylko ubolewać nad faktem, że musiały się pojawić tak dramatyczne wydarzenia, jak agresja Rosji z pomocą Białorusi na Ukrainę, by Komisja Europejska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu importu cementu z Białorusi. Czekamy na niezwłoczne wprowadzenie tych sankcji. Jesteśmy przekonani, że odcięcie reżimu od finansowania ze sprzedaży cementu, m.in. do Polski, może przyczynić się do ograniczenia udziału Białorusi w wojnie w Ukrainie. Na zakazie eksportu cementu straci wyłącznie reżim białoruski. Krajowy przemysł cementowy jest bowiem w stanie zaspokoić potrzeby polskiego budownictwa. Będziemy ciężko pracować i zrobimy wszystko, by dostarczać cement na polskie budowy.
Sektor cementowy jest bardzo energochłonny, dlatego kluczowe jest dla niego współistnienie Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM) oraz darmowych uprawnień do emisji CO2 w ramach EU ETS. Fundamentalne dla branży cementowej jest wpisanie jej na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich, związanych z reformą EU ETS.

Włodzimierz Chołuj, Członek Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu
Wyzwaniem i zagrożeniem dla branży cementowej są wciąż rosnące w dramatyczny sposób koszty produkcji. Źródłem tych problemów jest polityka klimatyczna, która doprowadziła do bardzo wysokich cen praw do emisji CO2. Branża cementowa musi część tych praw kupować, żeby realizować produkcję na założonym pułapie. Pośrednio ceny praw do emisji wpływają też na koszty innych czynników niezbędnych do produkcji, przede wszystkim energii elektrycznej.
W obliczu tak lawinowo rosnących cen branża cementowa apeluje o ratunek i adekwatną do podwyżek waloryzację warunków kontraktów. Branża cementowa popiera stanowisko wykonawców dotyczące konieczności waloryzacji umów kontraktowych w budownictwie infrastrukturalnym, ogólnym i mieszkaniowym.

Dariusz Gawlak, Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu
Pracujemy nad tym, żeby produkcja cementu była jak najmniej emisyjna. Niestety nie da się wyprodukować klinkieru bez emisji CO2 (ok. 63% emisji CO2 w przemyśle cementowym to emisja procesowa pochodząca z rozkładu węglanu wapnia). Branża cementowa na całym świecie pracuje nad tym, by wyłapywać powstające CO2 jako gaz i składować (technologia CCS) albo używać/wykorzystywać w jakimś procesie produkcyjnym (technologia CCU).Obecnie Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej, na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu, realizuje program badawczy możliwości technicznych wychwytywania CO2 w cementowniach, jego przesyłania, składowania lub wykorzystywania.
Wnioski z programu przedstawimy jesienią br. podczas debaty publicznej.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.