Projektowanie oświetlenia na drogach ekspresowych

Projektowanie oświetlenia na drogach ekspresowych powinno polegać na uzyskaniu najlepszych parametrów obserwacji z punktu widzenia kierowcy, utrzymania najlepszego poziomu jego percepcji wzrokowej, a tym samym właściwej reakcji na zmienne warunki drogowe przy najwyższej dopuszczalnej prędkości poruszania się, jaka obowiązuje na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

PN-EN 13201-2,3:2016-03 – współczesna norma dotycząca oświetlenia dróg i ulic, w tym także dróg ekspresowych, określająca minimalne zalecane parametry fotometryczne przewidziane dla tego typu obiektów. Oczywiście zachowanie wymienionych tam parametrów to podstawowe zadanie projektanta oświetlenia. Należy jednak pamiętać, że poza wartościami tabelarycznymi ww. normy projektant oświetlenia na drodze ekspresowej, autostradzie musi uwzględnić, poza warunkami właściwego oświetlenia, również: specyfikę obiektu, która implikuje warunki obserwacji, stan psychofizyczny kierowcy i możliwość jego reakcji na zmieniającą się dynamicznie sytuację drogową.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Konrad Romik: Bezpieczeństwo ruchu drogowego w naszym kraju z roku na rok się poprawia

Konrad Romik, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w rozmowie z Anną Górską-Zychlą odpowiada na pytania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, poprawy infrastruktury oraz założeń dążących do zmniejszenia liczby wypadków o połowę do 2030 r. Jak wygląda aktualnie stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce? Konrad R...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.