Porównanie technologii belkowo-płytowej z płytową o kształcie łuku

Liczba realizacji drogowych w Polsce ciągle rośnie. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, aktualnie realizowane są 104 zadania o łącznej długości ponad 1300 km, a w przygotowaniu jest 106 kolejnych zadań [1]. Ogromne środki publiczne przeznaczone na budowę dróg w większej części są pochłaniane przez obiekty mostowe, które pomagają pokonać trudności terenowe i infrastrukturalne na znacznych odległościach. Odpowiedzialnością projektantów i wykonawców jest optymalizacja cenowa rozwiązań mostowych.

Firma Optem podjęła się optymalizacji Projektu Wykonawczego wiaduktu WS3-20 w km 22+197,278 drogi ekspresowej S5, zlokalizowanej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uzyskane oszczędności materiałowe są podstawą analizy cenowej niniejszego artykułu.

Projekt pierwotny – konstrukcja ustroju płytowo-belkowa

Pierwotnie wiadukt w km 22+197 zaprojektowano jako jednoprzęsłowy, dwujezdniowy w formie monolitycznej ramy zamkniętej dołem. Ustrój nośny obiektu stanowiły indywidualnie zaprojektowane prefabrykowane belki strunobetonowe typu T. Są one zwieńczone monolityczną płytą o grubości 24 cm, po której jazda odbywała się w sposób bezpośredni. Ustrój nośny został połączony monolitycznie ze ścianami ramy o grubości 80 cm. Obiekt posadowiono na płycie fundamentowej grubości 110 cm. Z uwagi na skok sztywności między gruntem a konstrukcją konieczne było zastosowanie płyt przejściowych. Płyty o długościach 5,0 m i 4,8 m i grubościach 30 cm były zamocowane na całej szerokości przyczółków. Na wlotach obiektu zaprojektowano monolityczne skrzydła pełniące funkcje konstrukcji oporowej.

Podstawowe parametry techniczne:

  • rozpiętość przęsła – 10,90 m,
  • szerokość całkowi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.