Most Tumski we Wrocławiu odnowiony

Most Tumski stanowi jeden ze znaków rozpoznawczych Wrocławia, który co roku przyciąga tłumy turystów. W zeszłym roku podjęto decyzję, że stan techniczny 130-letniego obiektu wymaga naprawy. Prace remontowe już się skończyły i turyści oraz mieszkańcy mogą znowu korzystać z tej wizytówki Wrocławia.

Most Tumski to dwuprzęsłowy obiekt biegnący nad Odrą pomiędzy Ostrowem Tumskim a wyspą Piasek. Wybudowano go w 1892 r. Ma długość 52,19 m, szerokość: 6,84 m. Wysokość arkady to 6,90 m, a rozpiętość przęseł: 25,93 i 25,19 m. Obiekt jest konstrukcją stalową, nitowaną. Przez wiele lat niszczał, ale w swojej historii przeszedł tylko dwa remonty – w 1945 i 1992 r. W 1976 r. znalazł się w rejestrze zabytków. Remont mostu, który w tym roku dobiegł końca, wykonała firma Dromosttor. Zamawiającym był ZDiUM we Wrocławiu. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęły się już latem ub.r. Pod koniec stycznia br. remont się zakończył i spacerowicze oraz turyści mogą ponownie korzystać z obiektu.

Dla wrocławian most Tumski to nie tylko zabytek, ale przede wszystkim łącznik komunikacyjny, dlatego jego remont był niezbędny, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, a także przywrócić mu historyczny wygląd. Ze względu na jego charakter, jest wyłączony z ogólnego ruchu kołowego, a ograniczenie tonażowe pojazdów, które mogą korzystać z obiektu, sięga 10 t.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Obecny Most Tumski, zwany też Katedralnym (Pons Cathedralis), jest usytuowany w miejscu przeprawy wzmiankowanej już w XI wieku. Obiekt został zaprojektowany przez Alfreda von Scholza i wzniesiony w latach 1888-1889. Posiada konstrukcję stalową nitowaną, wykonaną w konstrukcji kratownicowej systemu Gerbera, wzmocnioną sztywnym cięgnem, wieszakami i arkadą portalową. Konstrukcja ta opiera się na dwóch granitowych przyczółkach kamiennych, boniowanych, o fakturze rustykalnej. Konstrukcję stalową przygotowała huta w Rudzianach (Pielahütte), a zmontował ją zakład G. Ruffera z Wrocławia. Prace kamieniarskie wykonała firma Granit und Quarz, a nieistniejącą płycinę nad arkadą, arkady oraz maszty wykonała firma Gustawa Trelenberga. Uzupełnieniem kompozycji mostu są dwie rzeźby ustawione w 1893 r. od strony Wyspy Piaskowej – z postaciami św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela – patronów Dolnego Śląska i Wrocławia, autorstwa G. Grünenberga. W okresie międzywojennym z nieznanych przyczyn usunięto maszty oraz tablicę znajdującą się nad arkadą. 15.10.1976 r. most został wpisany do rejestru zabytków miasta Wrocławia decyzją nr A/1652/327/Wm jako wybitny przykład konstrukcji mostowej o dużych walorach estetycznych. W listopadzie 2017 r. Miejski Konserwator Zabytków wydał pozwolenie konserwatorskie na remont i konserwację Mostu Tumskiego wraz z rekonstrukcją latarń na podstawie projektu budowlanego autorstwa mgr. inż. Ryszarda Wodyńskiego z zespołem (projekt budowlany) oraz programu konserwatorskiego autorstwa mgr Henryka Klameckiego. Projekt ten został opracowany z uwzględnieniem wcześniejszych zaleceń konserwatorskich zalecających m.in.: naprawę konstrukcji mostu z zachowaniem pierwotnego kształt konstrukcji oraz sposobu łączenia elementów (nitowaniem), zachowanie lub wykonanie nowej nawierzchni jezdni mostu na wzór dotychczasowej z kostki granitowej, odtworzenie kolorystyki konstrukcji stalowej, odtworzenie wyglądu pierwotnych latarni zintegrowanych z konstrukcją mostu na podstawie fotografii archiwalnych. archiwalnych. Most został pomalowany na kolor RAL 7073 – na wzór odnalezionego pierwotnego koloru na konstrukcji, natomiast powłoka antykorozyjna – na kolor głębokiej zieleni.

Zdzisław Żak, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.