Infrastruktura drogowa czy pojazd – przyczyny wypadków drogowych w świadomości kierowców

W niniejszym artykule scharakteryzowano krótko elementy systemu człowiek – pojazd – droga. Ponadto przedstawiono wyniki badań dotyczących świadomości osób kierujących pojazdami na temat ważności zagadnień wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Badania miały charakter ankietowy, a ich celem było określenie stopnia świadomości kierujących pojazdami dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego w kontekście przyczyn wypadków drogowych i powiązania ich ze stanem technicznym pojazdu oraz stanem infrastruktury drogowej.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest zasadniczo definiowane jako zdolność systemu człowiek – pojazd – droga do bezkolizyjnego funkcjonowania. Zdolność ta jest mierzona na przykład liczbą ofiar wypadków drogowych (liczba osób, które straciły życie w wyniku wypadku, i liczba osób, które odniosły obrażenia w wyniku wypadku) na zarejestrowany pojazd lub na jednostkę długości drogi [1]. Skoro wspomniany system ma trzy zasadnicze elementy, to warto zastanowić się nad każdym z nich w kwestii możliwości, które zapewnią poprawę jego działania oraz w kwestii uchybień wymagających poprawy.

Co wpływa na BRD?

Pomimo tego, że zauważalna jest poprawa statystyk bezpieczeństwa ruchu drogowego w kwestii liczby wypadów i ich następstw, zagadnienia bezpieczeństwa pozostają tymi priorytetowymi. Podejmuje się różne przedsięwzięcia mające na celu stałą poprawę bieżącej sytuacji i utrzymanie uzyskanych pomyślnych rezultatów. Przedsięwzięcia te mają różny charakter. Dotyczą przeważnie kwestii:

  • stanu technicznego pojazdu,
  • jakości istniejącej infrastruktury drogowej oraz jej rozwoju,
  • stanu psychofizycznego kierującego pojazdem.

Poza tymi zagadnieniami wymieniane są ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Marcin Opaliński: Nasza historia właśnie się rozpoczęła

Marcin Opaliński, Prezes Zarządu UNIMOT Bitumen, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” zdradza kulisy formalizowania spółki UNIMOT Bitumen, a także wskazuje, co wyróżnia ją spośród innych producentów asfaltu. Odpowiada również na pytania dotyczące zagranicznych rynków, innowacji i planów firmy na przyszłość. Spółka UNIMOT Bitumen od kilku ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.