Reklama

Energetyczna efektywność rozdrabiania w badaniach podstawowych i przemyśle

Artykuł jest krótkim przeglądem rozwoju nauki o rozdrabianiu skał w kierunku zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych na drodze doskonalenia narzędzi analitycznych do projektowania technologii, doboru odpowiedniej wielkości maszyn oraz kontroli procesów w instalacjach przemysłowych przeróbki kruszyw mineralnych.

Rozdrabianie jest operacją pomniejszania wielkości ziaren. To podstawowa operacja technologiczna w przemyśle mineralnym. Dotyczy zwłaszcza przemysłu surowców i materiałów budowlanych, co można wnioskować na podstawie danych przedstawionych na rys. 1. Ważną rolę odgrywa także w przemyśle przetwórczym: energetycznym (paliwa dla elektrowni), spożywczym (produkty zbożowe, pasze), chemicznym (nawozy, proszki, lekarstwa). Jeśli dotyczy rud, to głównym zadaniem jest uwolnienie uwięzionych w masie skalnej użytecznych minerałów, które w kolejnych operacjach są wydzielane (wzbogacane) do koncentratów; a jeśli przemysłu materiałów budowlanych – produkcja kruszyw według odpowiedniej granulacji ziaren albo cementów o odpowiedniej powierzchni produktów mielenia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.