Zastosowanie technologii Trenchmixing do posadawiania obiektów inżynierskich i realizacji konstrukcji oporowych

W artykule poruszono zagadnienie posadawiania obiektów inżynierskich i realizacji konstrukcji oporowych przy użyciu technologii CDMM Trenchmixing, realizującej metodę wgłębnego mieszania gruntu ze spoiwami na mokro. Technologia ta posiada ogromne możliwości zastosowania w nowoczesnym projektowaniu geotechnicznym i realizacji zarówno standardowych, jak i nietypowych konstrukcji budowlanych.

Wśród rozwiązań ulepszania podłoża obiektów budowlanych powszechnie stosowane są technologie mieszania na mokro. Powstają w nich elementy gruntocementowe wzmacniające grunt lub stanowiące tymczasową obudowę wykopów. Do takich elementów należą:

  1. Jet Grouting – iniekcja strumieniowa.
  2. Single Column Mixing − pojedyncze kolumny cementogruntowe to najczęściej stosowana technologia wgłębnego mieszania gruntu, popularnie zwana DSM.
  3. Cutter Soil Mixing – technologia polegająca na pracy narzędzia zaopatrzonego w dwa bębny frezujące o poziomych osiach obrotu (podobnie jak w hydrofrezie do ścian szczelinowych). CSM jest technologią zapewniającą dobre wymieszanie cementogruntu w ramach poziomej warstwy i niezłą w poprawie jednorodności parametrów na poszczególnych głębokościach tworzonej w gruncie barety.
  4. Continuous Deep Mixing Method – metoda ta polega na skrawaniu gruntu i mieszaniu go z zaczynem za pomocą odpowiednio dobranych do rodzaju urabianego gruntu narzędzi skrawająco-mieszających, zamocowanych do łańcucha stanowiącego zamkniętą pętlę, poruszającego się na prowadnicy o długości od kilku do około 20 m. Narzędzie to można porównać do popularnej piły łańcuchowej, tyle że o ogromnych rozmiarach. Technologia CDMM zapewnia najlepsze wymieszanie gruntu rodzimego z zaczynem cementowym spośród wszystkich technologii wgłębnego mieszania gruntu.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Janusz Rymsza: Funkcjonalizm – nowy styl w mostownictwie wywiad z dr. hab. inż. Januszem Rymszą, prof. IBDiM

Naukowiec i praktyk wyróżniany za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie budownictwa dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. IBDiM, znany jest jako znamienity specjalista pełnego zakresu robót mostowych. Posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji projektanta i kierownika budowy obiektów inżynierskich. W swoich działaniach zajmuje się głó...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.