Reklama

Zastosowanie technologii Trenchmixing do posadawiania obiektów inżynierskich i realizacji konstrukcji oporowych

W artykule poruszono zagadnienie posadawiania obiektów inżynierskich i realizacji konstrukcji oporowych przy użyciu technologii CDMM Trenchmixing, realizującej metodę wgłębnego mieszania gruntu ze spoiwami na mokro. Technologia ta posiada ogromne możliwości zastosowania w nowoczesnym projektowaniu geotechnicznym i realizacji zarówno standardowych, jak i nietypowych konstrukcji budowlanych.

Wśród rozwiązań ulepszania podłoża obiektów budowlanych powszechnie stosowane są technologie mieszania na mokro. Powstają w nich elementy gruntocementowe wzmacniające grunt lub stanowiące tymczasową obudowę wykopów. Do takich elementów należą:

  1. Jet Grouting – iniekcja strumieniowa.
  2. Single Column Mixing − pojedyncze kolumny cementogruntowe to najczęściej stosowana technologia wgłębnego mieszania gruntu, popularnie zwana DSM.
  3. Cutter Soil Mixing – technologia polegająca na pracy narzędzia zaopatrzonego w dwa bębny frezujące o poziomych osiach obrotu (podobnie jak w hydrofrezie do ścian szczelinowych). CSM jest technologią zapewniającą dobre wymieszanie cementogruntu w ramach poziomej warstwy i niezłą w poprawie jednorodności parametrów na poszczególnych głębokościach tworzonej w gruncie barety.
  4. Continuous Deep Mixing Method – metoda ta polega na skrawaniu gruntu i mieszaniu go z zaczynem za pomocą odpowiednio dobranych do rodzaju urabianego gruntu narzędzi skrawająco-mieszających, zamocowanych do łańcucha stanowiącego zamkniętą pętlę, poruszającego się na prowadnicy o długości od kilku do około 20 m. Narzędzie to można porównać do popularnej piły łańcuchowej, tyle że o ogromnych rozmiarach. Technologia CDMM zapewnia najlepsze wymieszanie gruntu rodzimego z zaczynem cementowym spośród wszystkich technologii wgłębnego mieszania gruntu.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Jan Styliński: Rynek robót drogowych ma szansę utrzymać potencjał wykonawczy polskiego budownictwa

Jan Styliński, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” omówił wyzwania, z jakimi boryka się sektor budownictwa w Polsce po trudnym roku 2023. Ocenił także spadek inwestycji i wysokie ceny materiałów jako główne wyzwania, zaznaczając konieczność utrzymania programów inwestycyjnych i ha...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.