Na ratunek – zagrożenia, wypadki i ratownictwo górnicze w kopalniach odkrywkowych – cz. II

Część I materiału zawierała treści dotyczące rodzajów zagrożeń i wypadków przy pracy. Ze względu na klasyfikację górnictwa odkrywkowego jako przemysłu ciężkiego/wydobywczego zwrócono uwagę głównie na wypadki ciężkie. Część II pokazuje ratownictwo górnicze (jego potrzeby i bariery oraz możliwości ich pokonywania). Głównie w górnictwie odkrywkowym, ale także i podziemnym.

Odkrywkowe wyrobiska górnicze z uwagi na różne ukształtowanie i wyposażenie techniczne stanowią odmienne środowiska pracy. Są one zróżnicowane pod kątem możliwości prowadzenia prac ratowniczych. Należy przez to rozumieć, że zaistniałe wypadki wymagają podejmowania odpowiednio przygotowanych akcji ratunkowych, m.in. z uwzględnieniem odpowiedniej organizacji i dobieranego sprzętu. Dotyczy to również czynności podejmowanych podczas akcji ratunkowych, które mogą się od siebie nieznacznie różnić lub być całkowicie odmienne. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej uwarunkowaniom środowiskowym kopalń odkrywkowych i możliwości prób ratowania ludzi, gdy wypadek będzie miał miejsce. Wpływ na skuteczne prowadzenie akcji ma szereg warunków, które często nie tylko wskazują kierunek prowadzenia samych czynności ratowniczych, ale w ogóle determinują jakąkolwiek możliwość podjęcia działań w tym zakresie.

Uwarunkowania dla akcji ratunkowych

Prowadzenie akcji ratunkowych mocno wiąże się z koniecznością jak najszybszego dotarcia pomocy do poszkodowanego. Biorąc pod uwagę prowadzenie działań ratunkowych w kopalniach odkrywkowych, należy zwrócić uwagę na ich przestrzenny model oraz lokalizację dróg transportowych. Nie wolno także zapominać o wyposażeniu technicznym zakładów górniczych, a w szczególności o stosowanych tam podstawowych układach technologicznych.

Podejmując próbę schar...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.