Przegląd maszyn wykorzystywanych w kopalniach odkrywkowych

Górnictwo odkrywkowe jest podstawą eksploatacji wydobywanych na różną skalę surowców. Należą do nich zarówno kopalnie zabezpieczające lokalny popyt, jak i takie, które nastawione są przede wszystkim na eksport, charakteryzujące się wydobyciem na poziomie kilkudziesięciu milionów ton. Eksploatacji kopalin towarzyszy cały szereg przedsięwzięć techniczno-technologicznych związanych nie tylko bezpośrednio ze złożem, ale również z jego otoczeniem. W materiale przedstawiono przegląd maszyn roboczych wykorzystywanych w górnictwie skalnym, gdzie zaobserwować można ogromną różnorodność w konstrukcji i ich zastosowaniu.

W polskim górnictwie odkrywkowym stosuje się układy technologiczne, na które składają się maszyny z bardzo szerokiego wachlarza producentów. Przyjęte metody obróbki surowca to kwestie bardziej indywidualne, zależne od: rodzaju kopaliny, możliwości zakładu i wymagań rynku [1].

Koparki

Na terenach krajowych zakładów górniczych dużą rolę odgrywają wielonaczyniowe koparki kołowe i koparki łańcuchowe osiągające często wydajność od kilkuset do kilkunastu tysięcy m3/h. Np. w górnictwie skalnym kruszyw łamanych stosuje się głównie jednonaczyniowe koparki hydrauliczne podsiębierne a rzadziej – nadsiębierne. Koparki mechaniczne (linowe) stosuje się jeszcze w wielu krajowych kopalniach, choć przez ostatnich kilka lat sukcesywnie wypierają je hydrauliczne koparki oraz ładowarki. Obecność dużej liczby koparek i ładowarek jednonaczyniowych w przemyśle budowlanym oraz wydobywczym świadczy o ich powszechnym zastosowaniu w pracach związanych z ładowaniem, transportowaniem mas ziemnych oraz urobku, a także z bezpośrednim urabianiem mechanicznym złóż skał okruchowych. Bardzo małe koparki mają pojemność naczynia poniżej 1 m3, a ich wydajność teoretyczna waha się w pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.