Kurs „Projektowanie mostów według Eurokodów – przykłady” – pierwsze szkolenie w formule online

Kurs „Projektowanie mostów według Eurokodów – przykłady”

Wydarzenie zostało podzielone na cztery moduły, które odbyły się w marcu oraz kwietniu br. Celem warsztatów było podniesienie kompetencji w zakresie projektowania mostów zgodnie z Normami Europejskimi – Eurokodami.

Ze względu na pandemię redakcja czasopisma „Mosty” zdecydowała o zorganizowaniu szkolenia w formule online.

13 września 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie. Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadza przedmiotowe rozporządzenie, jest bezwzględny obowiązek projektowania drogowych obiektów mostowych na podstawie zharmonizowanych norm europejskich, tj. Eurokodów.

W związku z dużym zainteresowaniem dotyczącym tematyki Eurokodów oraz potrzebą szkolenia redakcja czasopisma „Mosty” podjęła decyzję o zorganizowaniu kursu w wersji online.

Szkolenie przeprowadzili pracownicy Katedry Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Tomasza Siwowskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się 23 marca br. pierwszym modułem szkolenia pt.: „Obciążenia i oddziaływania na mosty drogowe zgodnie z Eurokodem 1 (PN-EN 1991)”, który poprowadził prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski. Podczas drugiego spotkania, które odbyło się 30 marca br., dr inż. Maciej Kulpa omówił projektowanie konstrukcji stalowo-betonowej (zespolonej) przęsła zgodnie z Eurokodem 4.

W ramach trzeciego modułu szkolenia 12 kwietnia br. uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z tematyką związaną z projektowaniem konstrukcji betonowej przęsła zgodnie z Eurokodem 2. Szkolenie poprowadził dr inż. Bartosz Piątek.

Ostatni moduł kursu odbył się 21 kwietnia, podczas którego mgr inż. Aleksander Duda opracował temat dotyczący projektowania korpusów podpór (przyczółka, filara) oraz fundamentów podpór (bezpośredni, palowy) zgodnie z Eurokodami: EC0, EC1, EC2, EC7.

Podczas każdego z modułów kursu uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań na ogólnodostępnym czacie.

Dodatkowo wyznaczone były sesje Q&A – pytań i odpowiedzi, podczas których szkoleniowcy odpowiadali na liczne pytania  i komentarze osób biorących udział w szkoleniu.

Kurs został objęty honorowym patronatem Związku Mostowców Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Wspierała nas także grupa działająca w mediach społecznościowych – Sensowna Praca dla Inżynierów Budownictwa.

Liczny udział w kursie (ponad 50 osób!) oraz zaangażowanie uczestników dowiodły, że czas pandemii nie przekreśla szansy na zdobywanie nowych umiejętności.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na kolejne szkolenia, które planowane są na jesień tego roku.

Sprawdź szczegóły: eurokody.elamed.pl

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.