Najdłuższy w Polsce obiekt mostowy z kompozytów FRP

W artykule opisano projekt i konstrukcję kładki rowerowej przy Moście Karpackim w Rzeszowie. Projekt inwestycji wykonała firma Promost Consulting Sp. z o.o. Sp.k., a jej generalnym wykonawcą była firma Intop Tarnobrzeg Sp. z o.o.

Od roku 2016, gdy został zbudowany pierwszy w Polsce obiekt mostowy z kompozytów FRP [1], popularność mostowych konstrukcji kompozytowych w naszym kraju systematycznie wzrasta. Głównym powodem są doskonale własności mechaniczne i wysoka trwałość kompozytów FRP, a także upowszechnienie metod kształtowania i projektowania mostów z kompozytów FRP [2]. Najczęściej konstrukcje kompozytowe są stosowane w budowie nowych kładek pieszo-rowerowych [3, 4], przy modernizacji (wymianie) pomostów istniejących mostów [5] oraz przy poszerzaniu istniejących obiektów [6]. W każdym z tych obszarów nie bez znaczenia są także dodatkowe zalety konstrukcji kompozytowych: mała masa (lekkość) i pełna prefabrykacja oraz związane z nimi łatwość i szybkość montażu. Wśród kilku dostępnych technologii kształtowania i wytwarzania mostowych konstrukcji kompozytowych obecnie zdecydowanie dominują płyty warstwowe (ang. sandwich) wytwarzane metodą infuzji próżniowej VARTM (ang. vacuum assisted resin transfer moulding).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Komentarz firmy

Paulina Rozenblat Prezes Zarządu Rozenblat Sp. z o.o.
Kładki rowerowe przy moście Karpackim i Narutowicza w Rzeszowie stanowiły kolejne ciekawe wyzwanie. Od wybudowania przez nas pierwszego mostu kompozytowego w Lelkowie w 2005 roku zrealizowaliśmy w Polsce ponad 40 obiektów. Na świecie w technologii InfraCore Inside jest ich ponad 1000. Tym razem projekt pozwolił nam po raz pierwszy zastosować przęsła kompozytowe jako wspornikowe poszerzenie istniejącej konstrukcji mostu (Karpacki) oraz wykorzystanie konstrukcji stalowej ciepłociągu (Narutowicza). Technologia InfraCore Inside, która została wykorzystana do produkcji prefabrykatów, gwarantuje ich trwałość i wytrzymałość. Obiekty w Rzeszowie pokazują dwie różne możliwości zastosowania prefabrykatów, tj. płaską płytę pomostową oraz łukowe przęsła. Cieszymy się, że materiał kompozytowy, obok stali i betonu, coraz częściej zaczyna być brany pod uwagę przez grono projektantów i wykonawców. Jesteśmy przekonani, że zadowoleni inwestorzy i użytkownicy również bardzo szybko zaakceptują kompozyt FRP jako coraz częściej tańszą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań mostowych.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.