Most przez rzekę Dunajec w Kurowie

Ustrój nośny

Nowo powstały most zaprojektowano w postaci czteroprzęsłowego obiektu typu extradosed ze skrzynkowym pomostem sprężonym. Pylony zostały utwierdzone w konstrukcji, która została oparta na filarach i przyczółkach za pośrednictwem łożysk. Posadowienie podpór zaprojektowano jako pośrednie na wielkośrednicowych palach wierconych o średnicach Ø 1500 cm oraz Ø 1800 cm.

Ustrój nośny zaprojektowano jako konstrukcję skrzynkową z betonu sprężonego o stałym przekroju i wysokości konstrukcyjnej h = 4,10 m. Dźwigar główny stanowi jednokomorowa skrzynka o nachylonych środnikach o grubości od 40 cm w przęsłach konstrukcji oraz do 120 cm  w strefach podporowych. Szerokość spodu konstrukcji wynosi 6,77 m i zwiększa się ku górze w stosunku 1:3, osiągając 9,15 m na dolnej krawędzi wsporników i płyty. Środniki są połączone płytą górną i dolną o gr. odpowiednio 0,30 m i 0,25 m. Jest ona płynnie zwiększana poprzez skosy w rejonach podpór. Zaprojektowano wsporniki o wysięgu 3,90 m o zmiennej grubości od 0,50 do 0,35 m z wykształconą na końcu belką o szerokości 1 m i wys. 75 cm.

Na zewnętrznych krawędziach wsporników wykształcono bosaże do zakotwienia kabli podwieszenia. W miejscach lokalizacji zakotwień kabli wprowadzono poprzeczne elementy tarczowe – przepony sprężone poprzecznie, utwierdzone na krawędziach w środniku, wsporniku i bosażach. Pozwalają one przekazać składową pionową z kabli ex-d na konstrukcję. Uzupełnienie tych elementów stanowią przepony wantowe wewnątrz skrzynki. Przepony są elementem, które są zarówno wewnątrz przekroju skrzynkowego, jak i na zewnątrz. Nad podporami pośrednimi wykonuje się pylony o wysokości 22,77 m, mierzonej względem niwelety trasy i wymiarach przekroju poprzecznego 2,70 x 3,50 m, utwierdzone w zewnętrznej części poprzecznicy. W...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Komentarz firmy

Wojciech Haręzga, Inżynier Kontraktu
Budowa mostu na rzece Dunajec w technologii extradosed była dla naszej firmy dużym wyzwaniem. Inwestycja wymagała zastosowania niestandardowych rozwiązań oraz współpracy specjalistów z wielu dziedzin. Największym wyzwaniem realizacyjnym było prowadzenie prac na terenie zalewowym rzeki Dunajec. W celu zminimalizowania wpływu górskiej rzeki na prowadzenie robót prace rozpoczęto od wyniesienia dróg technologicznych 0,5 m ponad poziom terenu – zapewniło to bezpieczny i sprawny transport sprzętu i materiałów w miejsce ich wbudowania. Prace na kontrakcie rozpoczęto od wzmocnienia podłoża za pomocą pali DSM oraz kolumn betonowych. Następnie przystąpiono do wykonywania stanowiska do nasuwania podłużnego, które zlokalizowano w miejscu maksymalnie oddalonym od rzeki. Dodatkowo było ono oddzielone od rzeki wałem ziemnym, który podczas jesiennych czy wiosennych powodzi był zamykany. W wyniku tych działań stanowisko nasuwcze nigdy nie zostało zalane wodą i proces budowy mógł przebiegać sprawnie. Prace zasadnicze rozpoczęto od wykonania pięciu podpór stałych oraz dziesięciu podpór technologicznych. Następnie przystąpiono do wykonania wytwórni segmentów zlokalizowanej za przyczółkiem E, wykonania stanowiska trakcyjnego na przyczółku E, ustawienia łożysk nasuwczych na podporach stałych i technologicznych oraz montażu awanbeka. W następnej kolejności wykonywano zbrojenie, betonowanie, sprężanie i nasuwanie każdego z 22 segmentów, na które został podzielony obiekt. W dalszej kolejności wykonane zostały pylony, po czym przystąpiono do podwieszenia obiektu i sprężenia kabli zewnętrznych. W kolejnym etapie możliwy był demontaż podpór tymczasowych, a następnie wykonanie wyposażenia obiektu i regulacja sił w podwieszeniu. Firma EKSAMETR Sp. z o.o., która pełniła na tej inwestycji funkcję Konsultanta, zapewniła profesjonalny zespół inżynierów, specjalistów i asystentów różnych branż. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Zamawiającym i Wykonawcą oraz dzięki zaangażowaniu wszystkich osób biorących udział w realizacji inwestycji ze strony Inżyniera, wszelkie problemy i trudności realizacyjne były rozwiązywane sprawnie i terminowo. Przełożyło się to na realizację robót zgodnie z harmonogramem.

Maciej Olejarczyk, Główny Projektant mostu w Kurowie i Dyrektor Biura Projektowego Sweco Polska w Krakowie
Minęło ponad 5 lat od momentu, kiedy podpisaliśmy umowę i przystąpiliśmy do prac nad projektem mostu typu extradosed nad rzeką Dunajec w Kurowie – jest on nie tylko jednym z najdłuższych mostów tego typu w Polsce i Europie, ale również jednym z najciekawszych projektów mostowych zrealizowanych dotychczas w krakowskim biurze Sweco Polska. Trzeba podkreślić, że mosty extradosed o tak dużych rozpiętościach to wyzwanie techniczne nawet dla najbardziej doświadczonego zespołu projektantów. Dodatkowo nasza konstrukcja była realizowana na terenie zalewowym zbiornika Rożnowskiego przy występującym sezonowo zmiennym poziomie wód i w skomplikowanych warunkach gruntowych fliszu karpackiego, co jeszcze bardziej wpłynęło na podniesienie stopnia trudności zadania. Należą się więc ogromne wyrazy uznania dla wszystkich inżynierów zaangażowanych w przygotowanie tego projektu.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.