Tomasz Oracz: Skupiamy się na tym, aby innowacje były skuteczne i przynosiły wymierne korzyści

Tomasz Oracz, Członek Zarządu TPA sp. z o.o., w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” odpowiada na pytania dotyczące nowych wyzwań zawodowych, działalności spółki oraz jej planów na przyszłość. Ponadto omawia zmiany, jakie na przestrzeni lat zachodziły w branży infrastrukturalnej, a także porusza kwestię nowych technologii.

Tomasz Oracz, Członek Zarządu TPA sp. z o.o.

W styczniu br. objął Pan stanowisko szefa firmy TPA w Polsce, z którą jest Pan związany od 1999 r.
Jakie obrał Pan kierunki działań i sposoby ich realizacji na nowym stanowisku?

Tomasz Oracz: Dr Igor Ruttmar zarządzał firmą od początku jej istnienia w Polsce. Budował ją od podstaw i niesamowicie zaangażował się w jej rozwój. Jego przejście na poziom Menadżera Obszaru Centralnego, gdzie odpowiada za organizację TPA w całym koncernie, było dużą zmianą dla naszej jednostki w Polsce. Wyznaczone przez niego kierunki w znacznej części pozostają aktualne. W związku z tym nie planuję zasadniczych zmian, jeżeli chodzi o nasze główne priorytety. W dalszym ciągu jedną z kluczowych dla nas aktywności będzie obszar szeroko pojętych innowacji w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa infrastrukturalnego. Tutaj planujemy rozwijać naszą bazę badawczo-rozwojową i chcemy się angażować w kolejne, nowe projekty badawcze. Nasze cele w tym obszarze to opracowywanie i wdrażanie rozwiązań wpisujących się w zrównoważony rozwój, poprawiających jakość i trwałość wykonywanych obiektów oraz tam, gdzie to możliwe, wpływających na obniżenie kosztów realizacji zadania.

Kolejny obszar to nasza codzienna praca na budowach. Nadal chcemy zapewniać, a przede wszystkim rozwijać nasze możliwości w zakresie wsparcia technologicznego oraz fachowego na najwyższym poziomie. Na tym aspekcie jako firma chcemy się szczególnie skoncentrować i tutaj widzę pewne pole do zmian. Nasze wsparcie ma dotyczyć zarówno pracy wykonawczej, jak i projektowania konstrukcji nawierzchni drogowych, ich diagnostyki oraz monitoringu. Jednym z naszych głównych zadań pozostanie realizacja badań laboratoryjnych i zapewnienie jakości na budowach, nadzór jakościowy nad produkcją mieszanek mineralno-asfaltowych, betonów cementowych oraz wsparcie przy produkcji kruszyw na wybranych kopalniach.

We wszystkich wymienionych obszarach, a także w tych, których nie wymieniłem, najistotniejszym czynnikiem sukcesu będą wysokiej klasy fachowcy oraz zgrany i dobrze zorganizowany zespół. Dlatego będziemy się skupiać również na podnoszeniu kwalifikacji i kompetencji personelu oraz na ciągłym rozwoju naszych technologów, specjalistów i laborantów. Dodatkowo priorytetowo traktujemy wdrażanie rozwiązań digitalnych, które pozwalają jak najlepiej zoptymalizować procesy, przyspieszyć pracę i zapewnić możliwie najwyższą niezawodność i efektywność w naszych działaniach.

Nadal chcemy być aktywni w gremiach branżowych oraz działać w obszarze rozwoju przepisów technicznych, zaleceń technologicznych i normatywów.

Wywiady

Robert Geryło: Polska jest jednym z ważniejszych rynków produkcji wyrobów budowlanych

Dr inż. Robert Geryło, Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” odkrywa główne cele i zadania instytutu, który odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu nowoczesnego budownictwa w Polsce. ITB, jako wiodący ośrodek badawczy, nie tylko uzyskał wysoką kategorię A w dwóch ostatnich ewaluacjach jakości, ale t...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.