Dobór cyklu sygnalizacyjnego w tymczasowej organizacji ruchu

Tekst opisuje proces doboru optymalnego cyklu sygnalizacji świetlnej na wąskim fragmencie drogi, skupiając się na analizie danych dotyczących ruchu i geometrii drogi. Przeprowadzane obliczenia uwzględniają różnorodne czynniki wpływające na czas sygnałów zielonych i międzyzielonych. W artykule przedstawiono też schemat ideowy oraz podstawowe oznaczenia, wraz z założeniami wyjściowymi. Analiza wyników dla przyjętego cyklu sygnalizacji oraz cyklu optymalnego obejmuje miary ruchu, takie jak straty czasu i długość kolejek pojazdów.

Optymalizacja systemów zarządzania ruchem drogowym często stanowi kluczowy krok w identyfikacji i rozwiązaniu trudności związanych z efektywnością przepływu pojazdów. Problem optymalizacji obrazuje przykład przedstawiony na rys. 1, dla którego określono warunki ruchu (tab. 1) i geometrię przeszkody (tab. 2). Na tej podstawie określono macierz czasów międzyzielonych (tab. 5) po wyznaczeniu czasu ewakuacji (tab. 3) i czasu dojazdu (tab. 4).

MAU_3_24_Marcin_Dobek_TYMCZASOWA_ORGANIZACJA_RUCHU_RYS_1Rys. 1. Schemat zawężonego odcinka
MAU_3_24_Marcin_Dobek_TYMCZASOWA_ORGANIZACJA_RUCHU_RYS_2Rys. 2. Program sygnalizacji dla T = 120 s

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.