Spotkanie ws. polskich propozycji do zmiany umowy dot. transportu drogowego towarów między UE a Ukrainą

Wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz spotkał się w Warszawie z dyrektorem w Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej Kristianem Schmidtem. Rozmowa dotyczyła głównie polskich propozycji do zmiany umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów.

Spotkanie ws. polskich propozycji do zmiany umowy między Unią Europejską a Ukrainą

Przedstawiając propozycje zmian do umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów wiceminister P. Gancarz zaznaczył, że otwarcie rynku UE dla Ukrainy, chociaż mające charakter tymczasowy, przy jednoczesnym braku stosowania wymogów w zakresie wykonywanych usług przewozowych, powoduje powstawanie nierównych warunków wykonywania tego rodzaju działalności gospodarczej, ograniczając możliwości wykonywania transportu drogowego przez przewoźników z Polski i z innych państw UE.

Funkcjonowanie od połowy 2022 r. umowy liberalizującej przewozy drogowe dwustronne i tranzytowe pomiędzy UE a Ukrainą, skutkujące zniesieniem obowiązku posiadania zezwoleń na wykonywanie przewozów drogowych w UE przez przewoźników ukraińskich było jedną z głównych przyczyn rozpoczęcia protestów na drogach dojazdowych do granicy polsko-ukraińskiej. W ostatnich miesiącach Ministerstwo Infrastruktury wielokrotnie przekazywało Komisji Europejskiej postulaty polskich przewoźników, podkreślając zasadność wprowadzenia zmian do ww. umowy, podkreślając zasadność wprowadzenia zmian do ww. umowy, które byłyby prawnie wiążące zarówno dla UE, jak i dla Ukrainy.

źródło i fot. Ministerstwo Infrastruktury

Przeczytaj również: Rail Baltica: kolejny wiadukt nad torami w gminie Szepietowo zwiększa bezpieczeństwo i usprawnia ruch

Wywiady

Robert Geryło: Polska jest jednym z ważniejszych rynków produkcji wyrobów budowlanych

Dr inż. Robert Geryło, Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” odkrywa główne cele i zadania instytutu, który odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu nowoczesnego budownictwa w Polsce. ITB, jako wiodący ośrodek badawczy, nie tylko uzyskał wysoką kategorię A w dwóch ostatnich ewaluacjach jakości, ale t...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.