„Rozwój – tak, odkrywka – nie!” O akceptacji społecznej raz jeszcze

Sytuacja na Ukrainie spowodowała przewartościowanie w każdym z nas. Wszystko, czym do tej pory się zajmowaliśmy, wydaje się teraz nieważne. Jednak, za radą Wojciecha Młynarskiego, uważam, że należy „robić swoje”. W ten sposób możemy zachować choć odrobinę normalności, którą brutalnie nam odebrano. Stąd ten tekst. Dotyczy on problemu, który zaprząta głowę inwestora zamierzającego zgodnie z prawem wydobywać kopalinę ze złoża. Wobec powyższego życzę czytelnikom oraz sobie, aby tylko takie problemy, jak ten będący przedmiotem artykułu, zaprzątały naszą głowę i to już w najbliższej przyszłości.

Na temat potrzeby akceptacji dla działalności górniczej powiedziano już wiele. Dlatego zastanawiałem się, czy w ogóle warto jeszcze poruszać ten temat. Chyba jednak tak, bo w społeczeństwie pozornie uczulonym na ochronę środowiska z akceptacją projektów górniczych z roku na rok jest coraz gorzej. Dlaczego budowa nowej kopalni, nawet małej żwirowni budzi demony? Dlaczego w kraju europejskim tak trudno rozpocząć działalność wydobywczą? W tekście chciałbym podzielić się własnymi doświadczeniami, które nabyłem w trakcie licznych spotkań z przedstawicielami społeczności lokalnej. Rozmawiałem z mieszkańcami gmin, na terenie których planowano budowę kopalni, funkcjonowały już kopalnie albo na których właśnie likwidowano kopalnie odkrywkowe. Obserwowałem zmianę nastawienia do zakładu górniczego w zależności od fazy, w której się znajdował. Próbowałem sobie też wyobrazić, jak sam bym zareagował, gdybym się dowiedział o kopalni projektowanej w sąsiedztwie mojej nieruchomości. Obawiam się, że będzie tu więcej pytań niż odpowiedzi.

Obserwując otoczenie projektów górniczych, można dojść do wniosku, że jeszcze nikt nie znalazł właściwej recepty na rozwiązanie tego problemu. Dlaczego? Właśnie o tym między innymi jest ten artykuł.

Podróżując po Polsce z dala o...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.