Most o najdłuższym przęśle na świecie – most Çanakkale 1915 w Turcji

W marcu 2022 r. otwarto dla ruchu most o najdłuższym prześle wiszącym na świecie – 1915 Çanakkale Bridge. Ta imponująca konstrukcja, która przecina cieśninę Dardanele, łącząc Europę z Azją, stanowi nie tylko technologiczne osiągnięcie, ale także symbol historycznych triumfów. Autorzy tekstu zapraszają do odkrycia tej monumentalnej budowli, która zrewolucjonizowała komunikację między dwoma kontynentami.

Na początku 2022 r. został pobity rekord rozpiętości przęsła mostowego, który od 1998 r. należał do mostu wiszącego Akashi Kaikyō w Japonii. 18 marca 2022 r. do użytku publicznego został oddany najdłuższy most wiszący na świecie – most Çanakkale 1915 (tur. Çanakkale 1915 Köprüsü) przekraczający cieśninę Dardanele (łączącą Morze Egejskie z Morzem Marmara) w północno-zachodniej Turcji (rys. 1, fot. 1). Nowo powstały obiekt jest czwartym łączącym Europę i Azję. Pozostałe znajdują się w Stambule. Dzięki tej przeprawie mostowej podróż z jednego wybrzeża na drugie uległa znacznemu usprawnieniu i zajmuje obecnie kilka minut zamiast poprzednio pół godziny przy użyciu promu. Projekt stanowi część planowanej autostrady O.6 Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir o długości 324 km. Most ma sześć pasów ruchu, po trzy w każdym kierunku. Zgodnie z założeniami po obiekcie docelowo ma poruszać się 45 000 pojazdów dziennie.

Budowa mostu

Rozważania nad budową mostu przez cieśninę Dardanele prowadzono w latach 1984-1989, jednak przetarg na budowę przeprawy został ogłoszony dopiero w 1995 r. Wzięło w nim udział 18 firm zagranicznych. Zwycięska firma wycofała się jednak z projektu, uzasadniając swój wybór jego niewykonalnością.

Po ponad 20 latach, 3 marca 2016 r., ówczesny Minister Transportu, Gospodarki Morskiej i Komunikacji, Binali Yıldırım, obwi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.