Wykorzystanie granulatu asfaltowego − cykl życia mieszanki mineralno-asfaltowej
Właściwości mieszanki
W trakcie produkcji, transportu oraz wbudowania mieszanki dochodzi do niewidocznych gołym okiem zmian składu chemicznego lepiszcza asfaltowego użytego do produkcji mieszanek. Wraz ze zmianą składu chemicznego następuje zmiana właściwości asfaltu, a finalnie także mieszanki mineralno-asfaltowej. Proces starzenia się asfaltu od początku wykorzystania mieszanek mineralno-asfaltowych jest obecny, a jego wpływ jest obserwowany i badany od dziesiątek lat. Pod wpływem termooksydacji następuje gwałtowne starzenie technologiczne mieszanki wpływające przede wszystkim na właściwości lepiszcza asfaltowego poprzez zmiany zawartości frakcji asfaltu, którymi są:
- asfalteny,
- żywice,
- oleje aromatyczne,
- oleje nasycone.
Właściwości mieszanki zmieniają się poprzez ulatnianie się lekkich frakcji asfaltu oraz utlenianie części związków chemicznych, przez co uzyskują one większą masę molekularną. Oba te zjawiska wpływają na stosunkowe zwiększenie ilości związków budujących frakcje żywiczne i asfaltowe, powodujące wzrost sztywności lepiszcza asfaltowego oraz przesunięcie zakresu temperaturowego jego lepkosprężystej pracy (obniżenie penetracji, wzrost temperatury mięknienia), finalnie sprawiając, że asfalt i mieszanka są twardsze i bardziej kruche, zmniejszając szansę na powstawanie kolein, jednak zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia spękań termicznych i zmęczeniowych.
Eksploatacja nawierzchni
W okresie eksploatacji nawierzchni, podobnie jak w czasie produkcji mieszanki mineralno-asfaltowej, dochodzi do procesów starzenia lepiszcza asfaltowego. Starzenie to jest uzależnione od dostępu do powietrza (tlenu) oraz od temperatury, a jego przebieg jest znacznie wolniejszy od przebiegu starzenia podczas procesów produkcyjnych. Należy jednak pamiętać, że starzenie się nawierzchni drogowej w dalszym ciągu zachodzi, a proces ten przebiega nierównomiernie.
Najbardziej narażoną na starzenie warstwą nawierzchni jest warstwa ścieralna. Przyjmuje się, że jedynie w przypowierzchniowej części warstwy ścieralnej dochodzi do intensywnych procesów starzenia, ze względu na nieograniczony dostęp tej części nawierzchni do tlenu oraz ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe ze względu na nasłonecznienie nawierzchni. Informacja ta została potwierdzona w badaniach naukowych [9]. W konsekwencji to w warstwie ścieralnej dochodzi do reakcji, które mogą prowadzić do mikrospękań i do zwiększania dostępu do tlenu w głąb warstwy ścieralnej, następnie do dalszej degradacji nawierzchni.
Pozostałe warstwy asfaltowe również podlegają stopniowemu starzeniu, ale proces ten przebiega wyraźnie łagodniej ze względu na brak ekspozycji na promieniowanie UV. Obecnie laboratoryjne metody starzeniowe uwzględniają jedynie wpływy temperatury oraz utleniania lepiszcza, pomijając występowanie w rzeczywistych warunkach promieniowania, które w znaczący sposób oddziałuje na właściwości warstwy ścieralnej. Efekty starzenia pod wpływem promieniowania UV są zbliżone do termooksydacyjnych, postępują jednak bardziej agresywnie.
Po okresie eksploatacji nawierzchni następuje konieczność remontu lub przebudowy nawierzchni drogowej. Jednym z najczęstszych zabiegów przeprowadzanych w takiej sytuacji jest wymiana warstw asfaltowych. W wariancie najmniej inwazyjnym jest to wymiana warstwy ścieralnej, która najczęściej odbywa się przy użyciu frezarek specjalnie do tego przeznaczonych. Jeśli warstwa ścieralna charakteryzowała się brakiem remontów cząstkowych (łaty, powierzchniowe utrwalenie), to tak pozyskany destrukt asfaltowy charakteryzuje się wysoką wartością. Wynika to z faktu, że jest dobrze uziarniony, a lepiszcze asfaltowe pochodzi z jednego źródła. Destrukt ten wymaga przebadania pod kątem uziarnienia po frezowaniu (proces frezowania powoduje wzrost zawartości frakcji pylastej na skutek niszczenia części ziaren kruszywa) oraz pod kątem właściwości lepiszcza odzyskanego (badania temperatury mięknienia oraz penetracji). Następnie taki destrukt, jeśli spełnia wszystkie wymogi, może kwalifikować się bez dodatkowego procesu obróbki jako granulat asfaltowy lub można poddać go procesom obróbki, np. procesowi granulacji. Finalnie granulat asfaltowy może być wykorzystany do produkcji nowych mieszanek mineralno-asfaltowych.
Przebudowy i remonty nawierzchni
W przypadku przebudowy nawierzchni lub bardziej rozbudowanego remontu może dojść do konieczności wymiany wszystkich warstw asfaltowych. Wówczas istotne jest, aby dobrze zaplanować proces rozbiórki tych warstw. Przed wykonaniem rozbiórki warto pobrać z nawierzchni próbki warstw asfaltowych w celu określenia ich składu ziarnowego oraz właściwości lepiszcza. W zależności od przyszłego przeznaczenia destruktu asfaltowego należy odpowiednio dobrać metodę jego pozyskania. W przypadku wykorzystania destruktu do umocnienia poboczy nie są wymagane szczególne zabiegi poza uzyskaniem odpowiednich frakcji samego destruktu asfaltowego. Destrukt pozyskany w celu zastosowania do mieszanek na zimno (w Polsce to najczęściej mieszanka mineralno-cementowo-emulsyjna, MCE) powinien mieć zweryfikowane właściwości, jednak również w tym przypadku kluczowe są jego uziarnienie oraz zawartość lepiszcza. Najwięcej uwagi powinno zostać poświęcone na pozyskanie destruktu asfaltowego w celu wykorzystania go do mieszanek mineralno-asfaltowych.
Każda rozbierana warstwa powinna być frezowana oddzielnie tak, aby dana partia destruktu asfaltowego była jednorodna. Warstwy zawierające asfalt drogowy powinny być frezowane oddzielnie od warstw z asfaltem modyfikowanym, ponadto powinno następować frezowanie warstw oddzielnie również ze względu na uziarnienie. Granulat asfaltowy pochodzący z warstwy ścieralnej zazwyczaj charakteryzuje się uziarnieniem do 11 mm (dawniej 12,8 mm), co sprawia, że możliwości jego zastosowania są inne od granulatu o uziarnieniu do 22 mm pochodzącego z warstwy podbudowy zasadniczej. W rzeczywistości jednak ze względu na ograniczone możliwości magazynowe wytwórni oraz ze względu na potrzebę skrócenia procesu rozbiórki wszystkie warstwy są frezowane w jednym procesie.
Finalnie granulat asfaltowy powinien być jednorodny pod kątem uziarnienia kruszywa mieszanki, zawartości lepiszcza, rodzaju lepiszcza, a najlepiej także rodzaju skały wykorzystanej do produkcji mieszanki. To wszystko pozwala na uzyskanie największych korzyści ze stosowania materiału z recyklingu, jakim jest granulat asfaltowy.
Wykorzystanie granulatu asfaltowego do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych może się odbywać za pomocą dwóch metod − „na zimno” oraz „na gorąco” (rys. 1, rys. 2). Metoda „na zimno” jest obecnie w Polsce szeroko rozpowszechniona, nie wymaga skomplikowanych instalacji i polega na dozowaniu granulatu asfaltowego o temperaturze otoczenia (bez podgrzewania) bezpośrednio do mieszalnika wytwórni, gdzie styka się z gorącym kruszywem. Obecnie dopuszczone jest jednak stosowanie maksymalnie 20% granulatu asfaltowego w stosunku do masy gotowej mieszanki w metodzie „na zimno” według Wymagań Technicznych WT-2. Jest to związane między innymi z problemami z wilgotnością granulatu asfaltowego, która może spowodować zaburzenia w pracy sortownika poprzez unoszącą się parę wodną powstałą przy zetknięciu się gorącego kruszywa z wilgotnym granulatem asfaltowym.
Galeria
Mogą zainteresować Cię również
Wywiady
Marcin Lewandowski: Najlepsi inżynierowie lubią najcięższe wyzwania
Posiada Pan wieloletnie doświadczenie w budownictwie. Patrząc z tej perspektywy, co wg Pana jest najtrudniejszym aspektem w branży infrastrukturalnej? Marcin Lewandowski: Moim zdaniem to wciąż relacje pomiędzy zamawiającym, wykonawcą, projektantem i inżynierem. I tu owszem już od kilku lat jest dialog w branży po to, żeby relacje były jak najbar...

Edukacja surowcowa elementem bezpieczeństwa surowcowego państwa
Jaki jest stan wiedzy nt. branży wydobywczej? Potwierdzeniem dla powyżej sformułowanych stwierdzeń mogą być wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów w trzech kategoriach wiekowych: < 10 lat, 10-15 lat oraz > 15 lat. Łącznie otrzymano 1000 ankiet, z czego ponad 700 ankietowanych to młodzież powyżej 10. roku życia. Celem było pozyskanie ogólnej wiedzy na temat stosunku dzieci i młodzieży do branży wydobywczej oraz edukacji surowcowej przy obecnej podstawie programowej w szkołach podst...

Systemy zarządzania jakością inspekcji obiektów mostowych
Proces pozyskiwania i przetwarzania informacji na potrzeby podejmowania decyzji wymaga odpowiedniej jakości. Ostatecznie to jednak człowiek podejmuje końcowe decyzje. Ich słuszność czy skuteczność zależy wprost od jakości posiadanych informacji. Obecnie zarządca stosuje własne procedury związane z oceną przydatności do użytkowania. Ministerstwo również przygotowało wytyczne oceny stanu technicznego. W dokumentach tych nie ma jednak jeszcze odwołania do normy PN-EN ISO/IEC 17020 [1]. Uwzględni...

Czy XA3 to najgorsze warunki eksploatacji betonowych studni kanalizacyjnych?
Sposoby zabezpieczania betonowych studni kanalizacyjnych przed agresją chemiczną Beton jest materiałem zasadowym. W nowo wzniesionych konstrukcjach odczyn pH betonu wynosi około 12,6. Pozwala to w procesie pasywacji chronić stal zbrojeniową w elementach żelbetowych przed korozją. W miarę naturalnej karbonatyzacji spoiwa dwutlenkiem węgla z powietrza odczyn ten zmniejsza się. Jest to proces powolny, postępujący przez lata. Przyjmuje się, że poniżej wartości pH = 10,0-11,8 pasywna warstwa chron...

Multifunkcjonalne nawierzchnie z betonu jamistego
Rys historyczny Pierwsze zastosowanie betonu jamistego datuje się na połowę XIX wieku [8] (rys. 2). Materiał ten zastosowano wtedy w Anglii jako tańszy, ze względu na niższą zawartość cementu, zamiennik betonu zwykłego. Beton jamisty został wtedy wykorzystany do wykonania elementów ustroju nośnego dwóch budynków mieszkalnych. W ciągu następnego stulecia beton jamisty stosowano głównie do wykonywania elementów ustrojów nośnych budynków oraz sporadycznie nawierzchni w Europie, na Bliskim Wschod...

Nabywanie nieruchomości pod drogi publiczne
Wywłaszczenie nieruchomości – przesłanki Kolejną metodą nabycia przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego nieruchomości z przeznaczeniem pod drogę albo jej poszerzenie jest wywłaszczenie nieruchomości w trybie przewidzianym w art. 112 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wywłaszczenie jest dokonywane w trybie decyzji administracyjnej i jest możliwe, gdy: dotyczy nieruchomości przeznaczonej w planach miejscowych na cele publiczne lub nieruchomości, dla których wydana z...

Kraków: Tunel wzdłuż Opolskiej otwarty dla ruchu.
Od 22 maja tunel wzdłuż Opolskiej – jeden z najważniejszych obiektów inżynierskich budowanych w ramach linii KST III do Górki Narodowej – dostępny jest w całości dla kierowców. Ma dwie niezależne komory, każda po dwa pasy ruchu, jest długi na ok. 100 metrów, jest w stanie przyjąć pojazdy ważące nawet do 50 ton. Przypomnijmy: budowa tunelu rozpoczęła się w marcu 2022 r. od wykonania murków prowadzących dla ponad 60 tonowego dźwigu z wybierakiem. Maszyna sukcesywnie – metr za metrem – wybierała...

Technologie do budowy nawierzchni z betonu drogowego
Betonowanie nawierzchni w deskowaniach ślizgowych Najczęściej stosowanymi zespołami układającymi mieszankę betonową metodą ślizgową na miejscu przeznaczenia są zespoły firm: Wirtgen, SGME, Gunter-Zimmerman, Somero Enterprises Inc i inne. Zasada ich pracy polega na tym, że nie ma stałych szalunków i prowadnic. Profil podłużny i poprzeczny budowanej w ten sposób nawierzchni zapewniają linki sterujące zawieszone na odpowiedniej wysokości nad podbudową, rozpięte wzdłuż budowanej drogi i przez urz...

Utrzymanie i trwałość obiektów inżynierskich – jako główne wyznaczniki niezawodności infrastruktury komunikacyjnej
Niestety, często niewykonywanie lub odwlekanie w czasie prac zabezpieczających konstrukcję i innych czynności utrzymaniowych, w tym m.in. zabiegów antykorozyjnych bądź też prac rewitalizacyjnych, prowadzi do dalszej, często wzmożonej degradacji elementów, co w konsekwencji staje się przyczyną zaawansowanej destrukcji całej konstrukcji i tym samym konieczności jej rozbiórki i budowy nowego obiektu. Utrzymanie obiektów mostowych jako wyznacznik ich trwałości i funkcjonalności Nowy, spektakularn...

Kraków: Tunel wzdłuż Opolskiej otwarty dla ruchu.
Od 22 maja tunel wzdłuż Opolskiej – jeden z najważniejszych obiektów inżynierskich budowanych w ramach linii KST III do Górki Narodowej – dostępny jest w całości dla kierowców. Ma dwie niezależne komory, każda po dwa pasy ruchu, jest długi na ok. 100 metrów, jest w stanie przyjąć pojazdy ważące nawet do 50 ton. Przypomnijmy: budowa tunelu rozpoczęła się w marcu 2022 r. od wykonania murków prowadzących dla ponad 60 tonowego dźwigu z wybierakiem. Maszyna sukcesywnie – metr za metrem – wybierała...
Kalendarium
Relacje

III Konferencja Drogowo-Kruszywowa
15-17 maja 2023 r. w Zakopanem odbyła się III Konferencja Drogowo-Krus...

„NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W PROJEKTOWANIU, BUDOWIE I EKSPLOATACJI INFRASTRUKTURY DROGOWEJ MIAST, METROPOLII I REGIONÓW NOVDROG’2023”
W dniach 20 - 21 kwietnia 2023 roku w Niepołomicach odbyła się Jubileuszowa V ...

III Forum Dróg Publicznych
19-21 kwietnia 2023 roku w Jastrzębiej Górze odbyło się III Forum Dróg Publicznych zorgan...

I Kongres Projektantów i Inżynierów
29 marca br. w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Kongresu Projektantów i Inżynierów. O...