Wrocławskie Dni Mostowe 2024

21-22 listopada 2024 roku we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja corocznych spotkań naukowo-technicznych pod hasłem WROCŁAWSKIE DNI MOSTOWE.

W tym roku organizatorzy skupią Państwa uwagę na narastającym problemie utrzymania istniejącej infrastruktury transportowej. Podstawowa sieć linii kolejowych powstała w Polsce w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, a tylko nieco później sieć połączeń drogowych. Obecnie na liniach kolejowych jest w eksploatacji około 5000 mostów, których wiek przekracza 100 lat. Znaczna liczba tych mostów została uznana przez konserwatorów zabytków różnego szczebla za obiekty zabytkowe i jest prawnie chroniona. Sytuacja ta stwarza poważne problemy przy modernizacji linii kolejowych i dostosowaniu ich do współczesnych wymagań transportowych.

W ostatnich latach obserwujemy rozwój nowych technologii i materiałów mających zastosowanie do remontów i modernizacji mostów. Najbardziej intensywny postęp obserwujemy w obszarze metod elektronicznego monitorowania konstrukcji, zastosowania sztucznej inteligencji i BIM, co na pewno zmieni sposób pracy współczesnych inżynierów.

Organizatorzy zapraszają wszystkie środowiska związane z obszarem inżynierii mostowej do aktywnego udziału w tym wydarzeniu, na którym przewidywane są dyskusję nad następującymi zagadnieniami:

–      diagnostyka obiektów mostowych,

–      monitoring elektroniczny,

–      instrukcje utrzymania nietypowych obiektów mostowych,

–      zastosowanie zaawansowanych metod do oceny stanu technicznego konstrukcji,

–      możliwości użytkowania i ochrony obiektów uznanych za zabytkowe,

–      wpływ zmian klimatu na historyczne konstrukcje mostowe,

–      metody napraw obiektów mostowych,

–      wzmacnianie i poszerzanie mostów,

–      projektowanie trwałych obiektów mostowych o niskich kosztach utrzymania,

–      wpływ rozwiązań prawnych i nadzoru na jakość budowanych mostów,

–      nowe materiały i technologie do budowy oraz remontów obiektów mostowych.

Tradycyjnie obrady Seminarium Naukowo-Technicznego Wrocławskie Dni Mostowe poprzedzone będą profilowanymi warsztatami, które w tym roku odbędą się pod hasłem: Antykorozja stali i betonu.

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.