Budowa tunelu pieszo-rowerowego w nasypie kolejowym w Tarnowskich Górach

Artykuł opisuje zakończony projekt budowy tunelu pieszo-rowerowego w Tarnowskich Górach. Tunel zastąpił istniejący chodnik pod wiaduktem kolejowym, poprawiając bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz usprawniając ruch drogowy.

W listopadzie 2023 r. konsorcjum firm z liderem Primost Południe Sp. z o.o. z Będzina oraz partnerem: Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych S.A. z siedzibą w Nowym Sączu, ukończyło prace budowlane związane z budową tunelu pieszo-rowerowego w nasypie kolejowym w Tarnowskich Górach w rejonie ul. Częstochowskiej.

Zadanie to było realizowane w formule „projektuj i buduj” i trwało łącznie 41 miesięcy. Ponad połowę tego czasu pochłonęło opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i pozwoleń – łącznie 21 miesięcy. W pozostałym czasie były prowadzone roboty budowlane mające na celu realizację przedmiotowego zadania. Inwestorem była Gmina Tarnowskie Góry, a dokumentację projektową wraz z uzyskaniem pozwoleń na budowę wykonała firma E&C Sp. z o.o.

Wybudowany tunel pozwolił na przerzucenie dotychczasowego ruchu pieszych oraz rowerzystów spod wiaduktu kolejowego na ul. Częstochowskiej i połączenie z pozostałą nowo budowaną infrastrukturą w ramach całego zadania „Rozbudowa centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry – Część 2. Tunel pieszo-rowerowy w nasypie kolejowym w rejonie ul. Częstochowskiej w kierunku ul. Lasowickiej”. Przekierowanie całości ruchu pieszych oraz rowerzystów do wybudowanego tunelu pozwoli na całkowite usunięcie dotychczasowego chodnika spod wiaduktów, co z kolei umożliwi zarządcy drogi przyszłościowe poszerzenie skrajni drogowej z obecnych 5,0 m, co znacznie usprawni ruch i wpłynie na bezpieczeństwo poruszających się tam pojazdów.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.