Zaawansowane studium stref zakotwienia systemu podwieszenia Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, cz. II

Opisany w artykule problem dotyczy skutków nadmiernych odkształceń niektórych detali zakotwienia kabli podwieszenia (want) w pomoście, które stwierdzono w Moście Uniwersyteckim w Bydgoszczy. Mimo że most był w eksploatacji przez siedem lat, odkształcenia zostały zakwalifikowane jako niebezpieczny objaw niedostatecznej nośności tego elementu konstrukcji, co ostatecznie poskutkowało wyłączeniem obiektu z eksploatacji.

Komputerowa analiza konstrukcji – podejście eksperckie

Analiza konstrukcji na poziomie globalnym

Analizę mostu na ogólnym, tzw. globalnym poziomie, przeprowadzono w środowisku metody elementów skończonych (MES) z użyciem programu SOFiSTiK. Pod kątem użycia MES prowadzono analizę zbieżności rozwiązań, a parametry geometryczne i materiałowe konstrukcji przyjęto na podstawie dokumentacji obiektu. Ponadto geometrię modelu obliczeniowego uaktualniono na podstawie pomiarów geodezyjnych.

Stopień złożoności wykorzystanego modelu MES przedstawia rys. 2. W podejściu ogólnym z założenia nie analizowano efektów lokalnych połączenia want z konstrukcją pomostu.

Rys. 2. Wizualizacja „globalnego” modelu obliczeniowego.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Marek Makowski: Ważne są regularne spotkania i wymiana doświadczeń

Marek Makowski, Przewodniczący Krajowej Rady Zarządców Dróg Powiatowych, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” koncentruje się na tematyce zarządzania infrastrukturą drogową na poziomie lokalnym w Polsce. Opowiada o wyzwaniach, celach i sukcesach związanych z działalnością Rady. Omawia także kwestie związane z tzw. modernizacją i bezpieczeńst...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.