Reklama

Metody wzmacniania gruntu – rozwiązania szyte na miarę

Artykuł opisuje najczęściej stosowane metody wzmacniania gruntów w Polsce. Stanowi kompaktowy przegląd technologii, podaje najważniejsze informacje na ich temat. Przybliżono w nim technologie: konsolidacyjne, dynamiczne, wibracyjne, wzmacnianie gruntu kolumnami sztywnymi oraz mieszanie gruntu. Dodatkowo tekst wzbogacono odnośnikami do artykułów naukowych, w których można znaleźć szczegółowe informacje na temat każdej technologii.

Aktualnie większość terenów, na których występują dogodne warunki gruntowe, zostało już zagospodarowanych. Wymusza to konieczność projektowania i budowania na terenach o słabych warunkach gruntowych. W takim przypadku, aby spełnić wszystkie warunki stanów granicznych, bardzo często istnieje konieczność wykonania wzmocnienia podłoża gruntowego. Szeroki zakres technologii pozwala na posadowianie obiektów bezpośrednio na odpowiednio wzmocnionym gruncie. Takie podejście jest najkorzystniejsze z punktu widzenia ekonomicznego. Dlatego technologie wzmocnienia podłoża w większości przypadków wypierają technologie posadowienia pośredniego, jak np. pale.

Optymalną technologię wzmocnienia podłoża gruntowego dobiera się na podstawie: przede wszystkim warunków gruntowo-wodnych, rodzaju konstrukcji oraz sposobu posadowienia. Jak również lokalizacji inwestycji, kolizji oraz obiektów znajdujących się w zasięgu oddziaływania. Ponadto należy uwzględnić szeroko rozumiane aspekty logistyczne oraz czynnik mający coraz większe znaczenie we współczesnym świecie – zrównoważony rozwój. Pewne opisy technologii można znaleźć w [1] oraz [2], choć ze względu na szybki ich rozwój część informacji może być już nieaktualna. Poniżej zawarto krótki przegląd technologii stosowanych obecnie na rynku geotechnicznym w Polsce, podzielonych na grupy ze względu na sposób działania.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.