Budowa II etapu Obwodnicy Proszowic

W Proszowicach uroczyście podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie II etapu Obwodnicy Proszowic. Zadanie jest realizowane przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu POLSKI ŁAD – Program Inwestycji Strategicznych. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister Włodzimierz Bernacki, małopolscy parlamentarzyści, wicewojewoda Ryszard Pagacz i wicemarszałek Łukasz Smółka.

Budowa II etapu Obwodnicy Proszowic

Obwodnica Proszowic to kolejna ważna i długo wyczekiwana inwestycja w tej części rejonu Małopolski. Pracujemy na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz komfortu podróżowania Małopolan. Zarząd Województwa Małopolskiego tworząc sprawną i bezpieczną sieć komunikacyjno–transportową wsłuchuje się w głosy mieszkańców Małopolski i dotrzymuje danego im słowa. 16 listopada w Urzędzie Gminy i Miasta Proszowice ogłosiliśmy przetarg, a dzisiaj podpisujemy umowę na zaprojektowanie i wybudowanie Obwodnicy Proszowic etap II. Zadanie jest przykładem dobrej współpracy Rządu RP i samorządu województwa. Inwestycja realizowana jest przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości ponad 61 milionów złotych – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją budowy obwodnicy Proszowic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776. Planowany trakt będzie miał długość około 2,5 km, a będzie zaczynał istniejącym rondem na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 775 i 776. Trasa zakończy się przed istniejącym mostem na potoku Jakubowickim.

W ramach inwestycji zostanie wybudowana nowa dwupasmowa droga o całkowitej długości 2,3 km, nowy most o długości 143 m nad rzeką Szreniawa, 11 przepustów przeciwpowodziowych, rondo na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą powiatową nr 1274K oraz dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych po obu stronach projektowanej drogi, wraz z mijankami i placami do zawracania, czy 2 zatoki autobusowe.

Zostanie też zabezpieczona i przebudowana istniejąca infrastruktura techniczna, w szczególności sieci: elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, teletechniczna oraz urządzenia melioracji szczegółowej. Powstaną też ekrany akustyczne na włączeniu obwodnicy w istniejący przebieg DW 775, oświetlenia drogowe i niewielki zbiornik wodny.

Szacowana wartość tej inwestycji to ponad 64 mln, z czego blisko 61 mln to dofinansowanie z Rządowego Fundusz POLSKI ŁAD – Program Inwestycji Strategicznych.

Umowa z wykonawcą podpisana, a to oznacza, że już niebawem będzie można rozpocząć właściwe prace na budowie II etapu obwodnicy Proszowic. Prawie 61 mln złotych – tyle wyniosło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Bez tych środków to zadanie – tak ważne dla mieszkańców i całego regionu – nie zostałoby zrealizowane. Ogromne rządowe dofinansowanie pokryje 95% kosztów przedsięwzięcia. Ta inwestycja jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy rządem i samorządem. Budowa obwodnicy Proszowic to ważne zadanie w kontekście ograniczenia ruchu tranzytowego w mieście. Inwestycja zapewni bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, ograniczy hałas, poprawi też komfort jazdy kierowców. To będzie prawdziwy oddech ulgi dla mieszkańców Proszowic. Życzę, abyśmy jak najszybciej zobaczyli się na otwarciu tej drogi – podkreśla wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Wywiady

Marek Makowski: Ważne są regularne spotkania i wymiana doświadczeń

Marek Makowski, Przewodniczący Krajowej Rady Zarządców Dróg Powiatowych, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” koncentruje się na tematyce zarządzania infrastrukturą drogową na poziomie lokalnym w Polsce. Opowiada o wyzwaniach, celach i sukcesach związanych z działalnością Rady. Omawia także kwestie związane z tzw. modernizacją i bezpieczeńst...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.