Reklama

Warstwa odcinająca z geotekstyliów w nawierzchniach drogowych

W konkretnym przypadku klasa wymagań jest określana z zastosowaniem tabeli, w której uwzględniono nośność podłoża pod warstwą geotekstyliów oraz uziarnienie (D85) materiału układanego na geotekstyliach. Jeżeli D85 nie przekracza 37,5 mm, wymagana klasa to A lub C, w zależności od wartości wskaźnika CBR podłoża pod warstwą separacyjną. W przypadku D85 do 75 mm wymagana jest klasa wytrzymałości B lub C.

Poza wymaganiami mechanicznymi zostały w odniesieniu do warstw odcinających określone wymagania w zakresie charakterystycznej wielkości porów O95 oraz wodoprzepuszczalności poprzecznej. Zależą one od wartości d15 i wskaźnika nośności CBR gruntu. Przedstawiono je w tab. 6.

Podane wymagania dotyczą przypadków, gdy podstawową funkcją geotekstyliów nie jest filtracja, a separacja.

Wymagania polskie

W Polsce brak obowiązującej lub zalecanej procedury określania wymagań w odniesieniu do geotekstyliów pełniących rolę warstwy odcinającej w budowie dróg. Wymagania są podane w OST i WWiORB, jednak zakres informacji należy uznać za niewystarczający do właściwej selekcji materiału na warstwę odcinającą w każdej sytuacji, ponieważ nie uwzględnia się wpływu zróżnicowania warunków stosowania na wymagania. Wydaje się, że w projektowaniu warstw odcinających można wykorzystać klasyfikacje stosowane np. w Niemczech [3, 11] lub krajach skandynawskich [8]. Informacje na ich temat podano m.in. w polskich pracach [1, 2, 4].

We WWiORB dotyczących wykonania warstwy odcinającej (ostatnia wersja z 22.02.2021 r. [12]) podano wymagania dotyczące geowłóknin do wykonania warstwy odcinającej (tab. 7). Tabela z wymaganiami w niezmienionej formie znajdowała się również we wcześniejszej wersji WWiORB z roku 2019. Wprowadzone obecnie zmiany w tekście dokumentu ograniczają się do punktu dotyczącego kontroli jakości robót – w kilku sytuacjach odesłano do WWiORB D-M-00.00.00, usuwając dotychczasowy tekst. Nie wprowadzono zmian w zakresie wymagań dla geotekstyliów, które w świetle informacji ogólnych i wynikających z praktyki innych krajów, przedstawionych wcześniej w niniejszym artykule, wydają się konieczne.

Tab. 5. Australijska klasyfi kacja geotekstyliów ze względu na odporność na uszkodzenia mechaniczne [5, 6]
*Wydłużenie odpowiadające maksymalnej sile w badaniu wytrzymałości na przebicie metodą CBR

Wywiady

Sylwia Cichocka: Ćwierć wieku działalności ZDP w Koninie to suma dokonań wielu ludzi

Sylwia Cichocka, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” podsumowuje 25 lat działalności ZDP, opisując kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość. Podkreśla znaczenie inwestycji w infrastrukturę drogową, takich jak przebudowa kilkudziesięciu kilometrów dróg, modernizacja mostów oraz wprowadzenie rozw...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.