Reklama

Elementy prefabrykowane w mostach

Zastosowanie elementów prefabrykowanych podczas budowy obiektów inżynierskich umożliwia skrócenie czasu ich realizacji, m.in. skrócenie czasu realizacji inwestycji poprzez zastosowanie uprzednio wyprodukowanych w wytwórni elementów oraz podniesienie poziomu jakości wykonanych elementów.

W mostownictwie powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie prefabrykacji poszczególnych elementów mostów, takich jak belki i płyty. Innym rozwiązaniem, jeszcze bardziej redukującym zakres prac do wykonania na budowie, jest przygotowanie w zakładzie prefabrykacji całych przęseł i ustawianie ich na uprzednio wykonanych podporach. Elementy prefabrykowane z uwagi na warunki produkcji charakteryzują się na ogół bardzo dobrą jakością − możliwe jest uzyskanie wysokich wytrzymałości betonu, niskiego wskaźnika w/c, wysokiej odporności na oddziaływania atmosferyczne (wody, mrozu), środków do zimowego utrzymania obiektów. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest skrócenie czasu budowy obiektu oraz uniezależnienie się w znacznym stopniu od warunków atmosferycznych. Współczesna prefabrykacja daje bardzo duże możliwości w kształtowaniu obiektów [1]. Współcześnie technologia wytwarzania elementów prefabrykowanych umożliwia niemalże dowolne ich kształtowane. Przestaje być aktualne stwierdzenie, że projekt dostosowuje się do prefabrykatu – to prefabrykat dostosowuje się do założeń projektowych [2].

Prefabrykacja poszczególnych elementów mostów

Rozwój technologii daje dzisiaj wręcz nieograniczone możliwości kształtowania konstrukcji obiektów inżynierskich. Poniżej zostały zaprezentowane wybrane sposoby stosowania prefabrykacji w budownictwie mostowym.

Przęsła prefabrykowane w całości

Powszechnym rozwią...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.