Reklama

Zwiększenie funkcjonalności połączeń drogowych z S14

Ogłoszono przetarg na budowę łącznika od węzła Aleksandrów Łódzki do ulicy Szczecińskiej w Łodzi. W drugim przypadku przetarg dotyczy opracowania wstępnej dokumentacji na rozbudowę węzła Emilia, czyli docelowego połączenia autostrady A2, drogi ekspresowej S14 i drogi krajowej 91.

Węzeł Emilia – plan

Łącznik z ulicą Szczecińską

To bardzo istotny element infrastruktury, pozwalający połączyć węzeł Aleksandrów Łódzki z zachodnią częścią Łodzi, w tym z ogromnym osiedlem Teofilów, gdzie znajduje się także duży obszar przemysłowy. Łącznik to wygodny i nowoczesny dwujezdniowy odcinek w ciągu DK72 o długości 1,1 km, który radykalnie poprawi nie tylko układ komunikacyjny w obrębie węzła Aleksandrów Łódzki ale również przejezdność w zachodniej części miasta.  Przewiduje się, że prace budowlane potrwają 11 miesięcy od chwili podpisania umowy, bez uwzględnienia okresów zimowych. 

Rozbudowa węzła Emilia

Obecny kształt i rozwiązania na węźle Emilia nie są rozwiązaniami docelowymi, stąd decyzja o jego rozbudowie. Niezbędne więc staje się zaprojektowanie, w pełni nowego węzła Emilia, zapewniającego bezpośrednie powiązanie autostrady A2 z drogą ekspresową S14. Konieczna będzie tu budowa blisko kilometrowego, dwujezdniowego odcinka drogi S14 do DK91 oraz bezpośrednich łącznic do autostrady A2. To rozwiązanie otworzy nowe możliwości przenoszenia ruchu samochodowego na kierunku północ – południe na wysokości Łodzi, a tym samym usprawni połączenie autostrady A2 z drogą ekspresową S8. 

Pierwsze działania

Aby opracować koncepcję programową dla nowego węzła niezbędne będzie zweryfikowanie warunków geologicznych i prace archeologiczne. Przygotujemy również materiały konieczne do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. GDDKiA zaplanowała inwestycję w systemie Projektuj i buduj.

źródło i fot.: GDDKiA

Przeczytaj również: Rusza budowa obwodnicy Chełma w ciągu S12

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.