Reklama

Wybrane praktyczne problemy zarządzania odkrywkową eksploatacją złóż kopalin. Najważniejsze problemy planowania i projektowania, przygotowania, realizacji oraz monitorowania procesów w górnictwie odkrywkowym

Świadomość zagrożeń

Kapitalne znaczenie w zapewnieniu skutecznych reakcji na symptomy zagrożeń krytycznych oraz w postępowaniu w sytuacjach krytycznych ma odpowiedni poziom świadomości tych zagrożeń wśród załogi, a zwłaszcza u osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego. Leży to przede wszystkim w interesie przedsiębiorcy górniczego. Należy mieć na uwadze, że obecne regulacje prawne umożliwiające dopuszczanie do pełnienia czynności w ruchu zakładu górniczego przez pracodawców [7-9] są bardzo liberalne. Z drugiej jednak strony to pracodawcy ponoszą większą odpowiedzialność za skutki złego zarządzania ruchem zakładów górniczych, a przedsiębiorcy są z tego powodu narażeni na znacznie wyższe ryzyko swojej działalności. Obecnie można zaobserwować wyraźne obniżenie poziomu świadomości ryzyka związanego z ruchem odkrywkowych zakładów górniczych. Tymczasem, jak pokazuje dotychczasowa wieloletnia praktyka, odpowiednia świadomość zagrożeń pozwala:

  • efektywnie zarządzać sytuacjami krytycznymi;
  • istotnie zapobiegać niekontrolowanemu rozgłaszaniu zafałszowanych informacji i „tanich sensacji”, które w sytuacjach krytycznych sprzyjają generowaniu działań nadmiernie spontanicznych, a niekiedy wręcz szkodliwych dla prawidłowego przebiegu działań zapobiegawczych i ratowniczych; w skrajnych przypadkach mamy wówczas do czynienia z niedopuszczalnymi skrajnymi postawami – od obojętności do paniki.

Świadomość oraz umiejętność prawidłowej reakcji na zagrożenia i sytuacje krytyczne należy systematycznie szkolić i trenować. Ponieważ procesy górnicze zazwyczaj charakteryzują się zmiennością naturalnych warunków eksploatacji, to programy szkoleń powinny być permanentnie dostosowywane do aktualnych i najbardziej prawdopodobnych źródeł i przyczyn zagrożeń oraz dobrych praktyk. Powinny być także oparte na konstruktywnych wnioskach ze złych praktyk.

Wywiady

Marcin Skrobisz: Dyrektor egzekwuje przestrzeganie przepisów, rozumiejąc jednocześnie realia prowadzenia kopalń

Jakie wartości są dla Pana najważniejsze w pełnieniu funkcji dyrektora OUG? Czy w podejmowaniu decyzji kieruje się Pan bardziej zasadami, doświadczeniem czy dialogiem z branżą? Marcin Skrobisz: Przy podejmowaniu decyzji kieruję się przede wszystkim zasadami. Uważam, że przepisy są po to, żeby wprowadzić ład i porządek w funkcjonowaniu państwa, p...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.