Reklama

Profesor Adam Wysokowski z nagrodą na Gali Nauki Polskiej

19 lutego odbyła się Gala Nauki Polskiej, podczas której minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. Jedną z nagrodzonych osób został Profesor Adam Wysokowski.

fot. A. Wysokowski

Profesor Adam Wysokowski od ponad 20 lat związany z Uniwersytetem Zielonogórskim, gdzie pełni funkcję kierownika utworzonego
z Jego udziałem Zakładu Dróg, Mostów i Kolei na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Zaangażowanie na rzecz uczelni obejmowało organizację oraz nadzór nad kilkoma edycjami studiów podyplomowych dotyczących nowoczesnego budownictwa drogowego i mostowego. Jest inicjatorem licznych szkoleń, seminariów oraz konferencji, w tym cyklicznych spotkań poświęconych tematyce proekologicznej dotyczącej „Przepustów i Przejść dla Zwierząt”.

Prace naukowo-techniczne profesora Wysokowskiego zrealizowane m.in. w ramach kilkunastu grantów europejskich i krajowych znalazły zastosowanie w praktyce inżynieryjnej, obejmując nowatorskie rozwiązania takie jak: wysokomodyfikowane dylatacje oraz izolacjo-nawierzchnie mostowe, nawierzchnie asfaltowe modyfikowane gumą, wykorzystanie kruszyw postalowniczych i pomiedziowych, metody oceny nośności i trwałości eksploatowanych mostów, konstrukcje przepustów i eko-mostów o konstrukcji podatnej a także systemów odwodnień w budownictwie komunikacyjnym w tym z użyciem nowatorskich technologii bezwykopowych. Ponadto, jest autorem wielu ekologicznych projektów inżynieryjnych,
w tym przejść dla zwierząt, zrealizowanych w różnych lokalizacjach, włączając w to autostradę A1 Toruń-Stryków i magistralę kolejową Poznań-Warszawa.

Ma też doświadczenie w zarządzaniu, – jako wieloletni koordynator Systemu Gospodarki Mostowej.

Liczne doświadczenia praktyczne profesora stanowią bazę wyjściową w swojej działalności dydaktycznej, inspirując i kształcąc kolejne pokolenia inżynierów. Dzięki takiemu podejściu, jego zajęcia stają się nie tylko teoretycznym przekazem wiedzy, ale także inspirującą podróżą po praktyce inżynieryjnej, przygotowując studentów do efektywnej pracy w dziedzinie budownictwa, architektury i inżynierii środowiska.

Jako wieloletni ekspert Unii Europejskiej ds. transportu powierzchniowego, w ramach programu Horizon 2020, a obecnie Horizon Europe i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, profesor Wysokowski odgrywa istotną rolę w kształtowaniu polityki i standardów dotyczących infrastruktury drogowej w Europie
i w Polsce.

Jest aktywnym członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji naukowo-technicznych, tak w kraju (ZMRP, PZiTB, PSTB i PSK) jak i za granicą (IABSE, ASCE, SEI, DEI). Dzięki swoim działaniom i zaangażowaniu, profesor Wysokowski wspiera rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, przyczyniając się do postępu w dziedzinie inżynierii komunikacyjnej.

fot. A. Wysokowski

Przeczytaj również: Pierwszy numer czasopisma „Mosty” w 2024 roku już jest!

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.