Nowy Eurokod 7 w projektowaniu posadowień obiektów mostowych na palach
Grupy palowe
Ocena grup palowych w stanach granicznych może być analizowana w ramach metod numerycznych, analitycznych lub metod empirycznych, lub oceniana na podstawie obserwacji porównywalnych grup palowych. Podkreśla się efekt różnego oddziaływania pali w grupie i potencjalne zmiany naprężeń oraz stany gruntu wynikające z instalacji pali z uwzględnieniem charakterystyk jak dla pala pojedynczego.
Graniczny osiowy pionowy opór grupy może być określony wg wzoru:

gdzie:
Ri – graniczny osiowy opór i − tego pala w grupie, z uwzględnieniem interakcji pali,
Rblock – graniczny pionowy opór bloku, po jego obwodzie.
Fundamenty płytowo-palowe (piled raft)
Graniczny opór na wciskanie fundamentu płytowo-palowego (piled raft), Rpiled – raft, może być określany z wzoru:

gdzie:
Rraft – graniczny opór na wciskanie płyty,
Rc,i – graniczny opór na wciskanie i – tego pala.
Przemieszczenia fundamentów palowych
Osiadanie fundamentu palowego lub przemieszczanie poprzeczne należy określać na podstawie wyników testów lub obliczeń analitycznych, numerycznych, empirycznych lub zasad z wykorzystaniem obserwacji porównywalnych pali pojedynczych lub grupy pali.
Stany graniczne nośności
Pale pojedyncze i grupy palowe
Opór pala pojedynczego na wciskanie należy liczyć ze wzoru:
Fcd ≤ Rcd (7)
gdzie:
Fcd – obliczeniowe osiowe obciążenia pala,
Rcd – obliczeniowy opór na wciskanie pala pojedynczego.
W dalszej części do szczegółowych wartości obliczeniowych w różnych stanach obliczeń stosuje się dużą liczbę współczynników, które zostały określone w tab. 6.3-6.7.
Współczynniki odnoszą się do: wciskania, wyciągania, sił poprzecznych, tarcia negatywnego, wykonanych testów, grup palowych. Współczynników jest bardzo dużo. Należy jednak postawić pytanie o metodę ich ustalenia i ewentualną bazę statystyczną w odniesieniu do praktyki inżynierskiej.
Stany graniczne użytkowalności
Generalnie wymogi odnoszą się do wcześniejszych zapisów poszczególnych części normy EC7. Jednocześnie zaleca się, aby dla grup palowych i fundamentów płytowo-palowych bazować na modelowaniu, w którym uwzględnia się: nieliniową sztywność gruntu, sztywność na zginanie budowli, interakcję pomiędzy gruntem, budowlą i palami.
Zasady projektowania w czasie wykonawstwa i eksploatacji
Należy stosować się do norm wykonawczych, które dotyczą: pali wierconych, pali przemieszczeniowych, mikropali, ścianek szczelnych i ścian szczelinowych. Określono zakres monitorowania pali oraz metody nieniszczące badań pali.
Testy terenowe pali
Scharakteryzowano podstawowe testy, które obecnie stosuje się w praktyce inżynierskiej. Przywołano, wraz z numerami norm, następujące rodzaje testów: obciążenia statyczne na wciskanie, obciążenia statyczne na wyciąganie, obciążenia na siły poprzeczne, obciążenia dynamiczne, obciążenia kinetyczne (rapid load testing).
Aneks C, uwagi i komentarz
Aneks C jest dokumentem informacyjnym i nie jest obowiązującym do stosowania. Jeżeli załączniki krajowe nie zawierają właściwych informacji, Aneks C może być stosowany.
Aneks C zawiera informacje i zalecenia dotyczące następujących zagadnień:
- podział pali z uwzględnieniem typu pali, podziałem na klasy z przykładami rodzaju pala, tablica C1,
- obliczenie nośności pali z zastosowaniem parametrów geotechnicznych gruntu,
- obliczanie nośności pali z wykorzystaniem metod bezpośrednich i wykorzystaniem pomiarów z testu CPT (sonda wciskana),
- obliczanie nośności pali na podstawie parametrów uzyskanych z badań presjometrem (PMT),
- obliczanie nośności pali z zastosowaniem wartości empirycznych (zestawienie tabelaryczne),
- model obliczeniowy uwzględniający tarcie negatywne, wynikające z przemieszczeń gruntu,
- model obliczeniowy uwzględniający założenie bloku fundamentowego na siły wyciągające,
- model obliczeniowy dla osiadania pala pojedynczego, z zastosowaniem metody funkcji transformacyjnych (funkcje t – z oraz q – z),
- model obliczeniowy dla obliczeń przemieszczeń poziomych pala pojedynczego z zastosowaniem funkcji transformacyjnych (znane z literatury jako krzywe p – y),
- model obliczeniowy uwzględniający wyboczenie pala w gruntach o małej nośności i dużej odkształcalności.
Już na początku należy stwierdzić, że zagadnienia przytoczone powyżej na podstawie EC7 – 3 w większości przypadków w Polsce są dobrze rozpoznane.
Poniżej odniosę się do niektórych zagadnień szczegółowych w kontekście doświadczeń krajowych.
Warto zwrócić uwagę, że w tab. C1 w klasie pali z wydobywaniem gruntu umieszczono również kesony, barety i ściany szczelinowe.
W punkcie C.4 zawarto propozycje metod bezpośrednich, dla oporu pobocznicy, w ramach metody α (dla gruntów spoistych).
W uwagach szczegółowych jako typowe podano wartości α = 0,15 do α =1,0.
Szczegółowe zalecenia można znaleźć w literaturze krajowej, np. [5].
Podobnie dla metody β, dla różnych gruntów wartości β = 0,2 do β = 2,0. Również tutaj można znaleźć szczegółowe propozycje krajowe, np. [5].
Ocena parametrów w metodzie β jest szczególnie trudna. Wartość β zależy od wielu czynników i parametrów geotechnicznych oraz przede wszystkim od rodzaju i stanu gruntu, technologii wykonania i rodzaju pola, stopnia przekonsolidowania podłoża gruntowego.
Wartości szczegółowe w tym zakresie przedstawiono między innymi w pracy Fundamenty palowe. Technologie i obliczenia [5].
W metodzie α oraz β należy uwzględnić szereg czynników, które mają znaczący wpływ na stosowane wartości, patrz również rys. 4 i 5.


Aneks C, niektóre propozycje wg EC7:
jako typowe podano, metoda α, α = 0,15 do α = 1,0
uwagi:
- współczynnik α zależy od wytrzymałości na ścinanie bez odpływu, naprężeń efektywnych nadkładu, rodzaju pala i metody wykonania;
- typowe wartości współczynnika α ,
- α = 0,15 do α = 1,0 dla normalnie skonsolidowanych gruntów drobnoziarnistych;
- α = 0,4 do α = 0,75 dla bardzo wytrzymałych przekonsolidowanych gruntów drobnoziarnistych;
- metoda β,

β = 0,20 do β = 2,0
uwagi:
- współczynnik parcia gruntu Ks zależy od: wytrzymałości gruntu, rodzaju pala, metody wykonania i odległości powyżej podstawy pala,
- Ks = 0,5 do 0,9 dla pali przemieszczeniowych,
- Ks = 0,8 do 1,2 dla pali w pełni przemieszczeniowych,
- β = 0,20 do 0,3 dla gruntów drobnoziarnistych i nasypów,
- β = 0,50 do 2,0 dla gruntów drobnoziarnistych w zależności od stopnia zagęszczenia.
Opór jednostkowy pod podstawą pala z wykorzystaniem parametrów geotechnicznych gruntu przedstawiono w punkcie C.5. Przedstawiono klasyczne wzory z zastosowaniem współczynników nośności, Nc – dla gruntów spoistych i Nq – dla gruntów niespoistych. Dla współczynnika Nq nie podano żadnych propozycji. Komentarze w tym zakresie można znaleźć miedzy innymi w pracy Gwizdały [5], patrz rys. 6. Dość powszechnie zalecone są wartości wg Bierezancewa.

Opór pod podstawą przy zastosowaniu parametrów geotechnicznych podłoża.
Warunki bez odpływu, grunty spoiste
W gruntach spoistych, dla praktyki inżynierskiej stosuje się zależność:

cu – wytrzymałość na ścinanie bez odpływu
Dla gruntów niespoistych wzór praktycznie upraszcza się do:

q’ – jest efektywnym naprężeniem nadkładu.
Obecnie ocena oporów jednostkowych pod podstawą pala, na podstawie metod bezpośrednich z wykorzystaniem wyników CPT, jest coraz częściej stosowana.
Wszystkie propozycje przedstawione w punkcie C.6 wykorzystują doświadczenia zagraniczne. Do metod tych odniesiono się, miedzy innymi w pracach Gwizdały [5] oraz Gwizdały i Krasińskiego [12].
Jako zasadę generalną należy uznać własne doświadczenia krajowe, które odniesione są do rodzaju i stanu gruntu, rodzaju pali oraz do technologii pali zrealizowanych w konkretnych warunkach.
Podobne sformułowania można odnieść do punktu C.7, który dotyczy obliczenia oporów pali na podstawie wyników badań presjometrem, PMT. Brak jest opracowań statystycznych, które by potwierdzały wartości współczynników i parametrów zawartych w tab. C.4, C.5, C.6 i C.7.
W punkcie C.8 przedstawiono opory jednostkowe, empiryczne dla pali wierconych, według DIN. Propozycje te określone zostały dla pali wierconych. Uważam, że wartości określone na podstawie doświadczeń krajowych zostały wielokrotnie sprawdzone i są bezpieczne do projektowania. Wartości te odniesiono do Eurokodu i przedstawiono między innymi w pracach Gwizdały i Krasińskiego [12] i Sobali [24].
W punkcie C.9 poruszono bardzo ważny problem tarcia negatywnego. Zagadnienie to jest dość często traktowane w praktyce bardzo ogólnikowo. Przedstawiono dwa schematy, różne dla stanu granicznego użytkowalności (SLS) i stanu granicznego nośności (ULS).
Scharakteryzowano poszukiwanie punktu neutralnego. Przedstawiono ścieżkę do analizy obliczeniowej. Dopuszczono również metodę uproszczoną.
W punkcie C.10 przedstawiono praktyczne schematy pracy grupy pali na siły wyciągające. Schematy znane i stosowane w Polsce: opór poszczególnych pali w gruncie, opór grupy pali jako bloku fundamentowego, rozwiązanie kombinowane uwzględniające powyższe schematy.
W EC7 – 3 aneks C zamieszczono również metodę obliczenia osiadania pala pojedynczego z zastosowaniem funkcji transformacyjnych t − z oraz q – z. Przyjęto dwie funkcje do oceny sztywności początkowej, funkcję potęgową i funkcję hiperboliczną. Badania terenowe, laboratoryjne i analizy teoretyczne w tym zakresie, opisane np. w [4, 5, 12, 20, 21], prowadzone są w kraju od wielu lat.
Mamy sprawdzone propozycje, które obejmują różne rodzaje gruntu i różne technologie pali. Pewne podsumowanie przedstawiano również w ostatnim okresie w pracy Fundamenty palowe, obliczenia z zastosowaniem zasad Eurokodu 7 i doświadczeń krajowych [12].
Zastosowanie w praktyce długich smukłych pali znalazło swoje odzwierciedlenie w punkcie C.13. Znajduje tu zastosowanie ocena wyboczenia pali długich i obliczenie ustrojów palowych według teorii drugiego rzędu z zastosowaniem równania różniczkowego opisującego odkształcenia pala sprężystego. Oddziaływanie uwarstwionego podłoża gruntowego jest opisane za pomocą nieliniowych charakterystyk, znanych w literaturze jako charakterystyki p-y, patrz np. Fundamenty palowe. Badania i zastosowania. Tom 2 [6] rys. 7 i 8.


y – przemieszczenie boczne w dowolnym poziomie x wzdłuż pala,
p(y) – reakcja gruntu na długości pala zależna od przemieszczenia y,
EI – sztywność pala na zginanie, stała lub zmienna na długości trzonu,
Pv – siła pionowa działająca w głowicy pala,
W – obciążenie dodatkowe na pobocznicy pala.
Uwaga:
W równaniu uwzględniono dodatkowe obciążenie (W), pobocznicy pala, które nie występuje w równaniu oryginalnym, w EC7 [6].
Należy zauważyć, że dla pali sztywnych przytoczono metodę Brincha Hansena z roku 1961. Metoda ta w nieco zmodyfikowanej formie znajduje się w PN-83/B-02482:1983.

Mogą zainteresować Cię również
Wywiady
Małgorzata Ostrowska: W mojej pracy kieruję się służbą publiczną, mając na celu dobre zarządzanie drogami
Gdyby mogła Pani wymienić, to jakie wartości są dla Pani najważniejsze przy kierowaniu tą instytucją? Małgorzata Ostrowska: Przede wszystkim liczą się te wartości, które mają realny wpływ na skuteczność działań i jakość infrastruktury. Podstawą jest odpowiedzialność – zarządzanie środkami publicznymi w sposób przemyślany, zgodny z prawem i zawsz...
Webinar dedykowany – stwórzmy wydarzenie idealne dla Twojej firmy!
Od 2020 roku redakcja “Magazynu Autostrady” oraz czasopisma “Mosty” poza stacjonarnymi wydarzeniami organizuje szkolenia i spotkania w formule online. Jednymi z nich są webinary - organizowane jako wydarzenia własne bądź dla partnerów zewnętrznych w formie komercyjnej.
Metoda oceny zabytkowej wartości obiektu mostowego – nie wszystko złoto, co się świeci
Wyznaczanie zabytkowej wartości punktowej obiektu Formularz do wyznaczania zabytkowej wartości punktowej obiektu mostowego przedstawiono w tab. 1. Kategoryzacja obiektu mostowego jako zabytku KATEGORIA I – ZABYTEK WYJĄTKOWY ΣP ≥ 80 Kategorię stanowią obiekty wyjątkowe, unikatowe i najcenniejsze, w których niczego nie można zmienić, należy tylko utrwalać ich istnienie. KATEGORIA II – ZABYTEK CENNY 80 > ΣP ≥ 50 Kategorię stanowią obiekty rzadkie i cenne, ...
Transport maszyn Wyzwania i znaczenie odpowiedniego doboru parametrów
Artykuł omawia wyzwania związane z transportem maszyn budowlanych. Poprawnie zorganizowany transport zapewnia bezpieczeństwo sprzętu i uczestników ruchu, a także pozwala unikać opóźnień, gwarantując terminowe rozpoczęcie prac. Transport maszyn, szczególnie ciężkich urządzeń, takich jak walce drogowe, wymaga precyzyjnego doboru jednostki transportowej oraz dokładnego uwzględnienia parametrów maszyny, w tym jej masy i wymiarów. Należy pamiętać, że transport ciężkich maszyn wiąże się z licznymi ...
Praktyczne aspekty stosowania domieszek w betonie
Podsumowanie Stosowanie domieszek w betonie jest kluczowe dla poprawy jakości i trwałości konstrukcji. Zgodnie z normą PN-EN 934-2, kontrola ich dostaw jest niezbędna w celu zapewnienia wysokiej jakości mieszanki betonowej. Skuteczne wykorzystanie domieszek wymaga odpowiedniego zaprojektowania składu betonu oraz przestrzegania zaleceń producentów. Domieszki zwiększają możliwości projektowe, poprawiają urabialność mieszanki oraz trwałość betonu, a także umożliwiają realizację skomplikowanych k...
Szybka droga do bezpieczeństwa
Dodatkowe oznakowanie i pasy ruchu Nie wszystkie znaki drogowe wynikają bezpośrednio z przepisów. Często spotyka się oznaczenie numeru drogi na pasie, po którym porusza się kierowca. Jest to forma uzupełniająca, umieszczona na pasie, który rzeczywiście prowadzi w kierunku wskazanym tekstem, co pomaga kierowcy w wyborze trasy lub utwierdza go w dokonanym już wyborze. W przykładzie zaprezentowanym na fot. 4 widoczne są pasy z oznaczeniami S52 oraz A4 – kierowca, zbliżając się do łącznicy, odpow...
Geokrata. Jeden produkt, wiele zastosowań
Korzyści z użycia geokraty komórkowej Tomasz Herich, prezes firmy AG Geosynthetics sp. z o.o. Artykuł doskonale podkreśla kluczowe zalety geokraty komórkowej, która stała się nieodzownym elementem współczesnego budownictwa. Jako producent z wieloletnim doświadczeniem potwierdzamy: geokrata to rewolucja w stabilizacji gruntów, łącząca trwałość HDPE z ekologiczną efektywnością. Jej uniwersalność – od dróg po hydrotechnikę – wynika z elastyczności struktury, która nie tylko zwiększa nośność, ale...
Ciemna strona światła: problem zanieczyszczenia światłem
Zrównoważone zarządzanie oświetleniem Współczesne standardy certyfikacji, takie jak BREEAM i LEED v4, coraz częściej kładą nacisk na efektywne zarządzanie oświetleniem. Systemy te oceniają inwestycje pod kątem ich wpływu na środowisko oraz zdrowie użytkowników, a odpowiednie projektowanie oświetlenia może znacząco wpłynąć na końcowy wynik certyfikacji. BREEAM – promuje stosowanie energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych, które minimalizują zanieczyszczenie świetlne, oraz uwzględnianie aspe...
Metody i systemy oceny stanu eksploatacyjnego jezdni drogowych
Wymagania eksploatacyjne nawierzchni drogowych Droga powinna stwarzać odpowiednie warunki bezpieczeństwa i wygody jazdy, w zależności od jej znaczenia komunikacyjnego oraz warunków terenowych. Na przydatność nawierzchni do ruchu wpływa wiele czynników, które można zgrupować następująco [4]: Użytkownik drogi zwraca uwagę przede wszystkim na cechy eksploatacyjne, które wpływają na komfort jazdy, a także na ukształtowanie trasy i jej otoczenie. Administracja drogi widzi także inne cechy technicz...
Przygotowanie i wykonanie robót ziemnych oraz nawierzchniowych w budownictwie drogowym
Do produkcji mieszanek kruszywowych stosuje się różnorodne materiały, takie jak kruszywa naturalne, kruszywa łamane, żużle wielkopiecowe oraz ich mieszanki. Nowe regulacje pozwalają również na użycie surowców odpadowych, takich jak żużle hutnicze, łupki górnicze czy materiały z recyklingu, jak kruszywo betonowe i ceramika. Kluczową cechą dobrego kruszywa jest jego odpowiednie uziarnienie i właściwości mechaniczne. Aby uzyskać optymalne zagęszczenie, mieszanki powinny charakteryzować się ciągł...
Kalendarium
Relacje

V Konferencja Drogowo-Kruszywowa „Materiały, surowce, technologie wykorzystywane przy projektowaniu i budowie nawierzchni drogowych”

VI Forum Dróg Publicznych
9-11 grudnia 2024 r. odbyło się VI Forum Dróg Publicznych, które zgromadziło specjalistów...

I Spotkanie Branżowe „Kobiety w Infrastrukturze”
19 listopada 2024 roku w Warszawie o...