Geosyntetyki w budownictwie – podział, funkcje i charakterystyka

W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę materiałów geosyntetycznych. Opisano skład chemiczny geosyntetyków wytwarzanych z różnych polimerów. W oparciu o aktualnie obowiązujące normy przeanalizowano geosyntetyki pod kątem ich klasyfikacji i funkcji pełnionej w gruncie.

Materiały geosyntetyczne wykorzystywane są w budownictwie od końca lat sześćdziesiątych XX wieku [1]. Materiały te ułatwiają wzmocnienie, posadowienie, zabezpieczenie czy renowację obiektów budowlanych. Stosuje się je w szerokim zakresie w budownictwie drogowym, wodnym i tradycyjnym oraz przy budowie lub rekultywacji składowisk odpadów. Technologia stosowania geosyntetyków zapewnia krótszy czas wykonania, większą oszczędność finansową, redukując koszty inwestycji oraz eksploatacji. Wykorzystanie tych materiałów w budownictwie poza wieloma korzystnymi właściwościami, które posiadają, szerokimi możliwościami i oszczędnością ma również korzystny wpływ na środowisko. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań z zastosowaniem geosyntetyków pozwala na ograniczenie szkodliwych ilości emisji dwutlenku węgla do atmosfery [2]. W Polsce geosyntetyki w budownictwie wprowadzono nieco później niż w krajach Europy Zachodniej. Oznacza to, że popularność i zastosowanie tych materiałów w naszym kraju stale rośnie oraz z czasem wykorzystuje się je w coraz większych, bardziej skomplikowanych pod względem geotechnicznym obiektach.

Rodzaje polimerów oraz dodatków używanych do wytwarzania geosyntetyków

Rys. 1. Podział wyrobów geosynt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Marek Makowski: Ważne są regularne spotkania i wymiana doświadczeń

Marek Makowski, Przewodniczący Krajowej Rady Zarządców Dróg Powiatowych, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” koncentruje się na tematyce zarządzania infrastrukturą drogową na poziomie lokalnym w Polsce. Opowiada o wyzwaniach, celach i sukcesach związanych z działalnością Rady. Omawia także kwestie związane z tzw. modernizacją i bezpieczeńst...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.