Wybrane praktyczne problemy zarządzania odkrywkową eksploatacją złóż kopalin. Najważniejsze problemy planowania i projektowania, przygotowania, realizacji oraz monitorowania procesów w górnictwie odkrywkowym

W historii górnictwa odkrywkowego w Polsce i w Europie dochodziło wielokrotnie do materializacji takich zagrożeń w postaci bardzo rozległych i kosztownych awarii, nawet o wymiarze katastrofalnym, np. opisane w [1, 5, 6, 13, 14]. Współcześnie prawdopodobieństwo wystąpienia takich groźnych zjawisk w niektórych kopalniach jest również bardzo wysokie. Udokumentowane przypadki skutecznego przeciwdziałania i zapobiegania katastrofom (np. opisany przypadek w [2] czy też końcowa faza formowania zwałowiska zewnętrznego w kopalni Turów w latach 2000-2008) wskazują, że właśnie poprzez przemyślane i skoordynowane podejście do projektowania, przygotowania realizacji i monitorowania procesów technologicznych można osiągać sukces nawet w bardzo złożonych i trudnych warunkach naturalnych.

Według dotychczasowych praktyk sprawność i skuteczność przeciwdziałań zagrożeniom katastrofalnym w procesach odkrywkowej eksploatacji złóż można ogólnie sklasyfikować w sposób przedstawiony w tab. 1.

Tabela klasyfikacja przeciwdziałania zagrożeniom katastrofalnym. Wybrane praktyczne problemy zarządzania odkrywkową eksploatacją złóż kopalin.
Tab. 1. Klasyfikacja skuteczności przeciwdziałania zagrożeniom katastrofalnym w procesach odkrywkowej eksploatacji złóż

W zależności od stosowanych technologii i skali eksploatacji górniczej zakres przestrzenny zniszczeń w zakładzie górniczym i w jego otoczeniu może być bardzo rozległy (rys. 1-5), a wysokość strat wskutek najbardziej rozległych awarii można szacować nawet na setki milionów złotych.

Możliwości w pełni skutecznego zabezpieczenia ruchu zakładu górniczego, zwłaszcza przed nie w pełni przewidywalnymi czynnikami naturalnymi, bywają do pewnego stopnia ograniczone, jednak systematyczne przestrzeganie określonych zasad zarządzania ich ryzykiem (przedstawionych w [11, 12]) może jednak zapewnić dostatecznie wysoki stopień bezpieczeństwa oraz pożądaną efektywność procesu wydobycia. Jest to istotne zwłaszcza w przedsięwzięciach, w których wydobywanie kopaliny jest podstawowym elementem procesu wytwarzania złożonego produktu rynkowego w pobliskim skojarzonym technologicznie zakładzie wytwórczym (np.: elektrownia, produkcja kruszyw, produkcja materiałów budowlanych, zaawansowana produkcja ceramiki przemysłowej i użytkowej), a pewność i jakość dostaw wydobywanych surowców mają kapitalne znaczenie dla efektywności inwestycji. Wydobywanie i dostawy surowców w takich złożonych przedsięwzięciach nie powinny być słabym ogniwem w łańcuchu produkcji, gdyż w całości nakładów inwestycyjnych są przeważnie elementem stosunkowo nisko kapitałowym. Koszt masowego transportu surowca z bardziej odległych zakładów górniczych może bowiem decydować o nieefektywności całego przedsięwzięcia.

Wywiady

Niels Kuijpers: Moim zdaniem wszystkie mosty można traktować jako tymczasowe

Niels Kuijpers, dyrektor generalny firmy Janson Bridging Engineering BV, to doświadczony inżynier, którego kariera obejmuje zarówno projektowanie, jak i zarządzanie budową dużych konstrukcji stalowych. W Janson Bridging Kuijpers przeszedł drogę od inżyniera budowlanego do dyrektora generalnego. Jego obowiązki obejmują techniczne wsparcie, zarząd...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.