Reklama

XII Seminarium drogowe w Jarnołtówku

9-10 stycznia 2020 r. w Jarnołtówku odbyło się XII Seminarium drogowe „Projektowanie, budowa i utrzymanie infrastruktury drogowej”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Opolu przy wsparciu Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

O stronę merytoryczną seminarium zadbał Opolski Oddział SITK RP. W ciągu dwóch dni odbyło się 15 prezentacji, których wysłuchało ok. 200 osób − reprezentantów firm, organów rządowych, samorządowych, projektantów, inspektorów nadzoru oraz przedstawicieli administracji drogowej.

Otwarcie obrad

Uroczystego otwarcia XII Seminarium drogowego dokonał Prezes Zarząd SITK RP Oddział w Opolu Piotr Rybczyński. Po przywitaniu gości Alicja Majewska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu, przedstawiła zagadnienie dot. Ustawy Prawo ochrony środowiska w praktyce. Omówiła zmiany w procedurze ocen oddziaływania na środowisko wprowadzone m.in. Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Następnie Piotr Tomala (ViaCon Polska Sp. z o.o.) zaprezentował przykład konstrukcji współpracujących z zasypką gruntową w inżynierii komunikacyjnej. Paweł Berg (Bitunova Sp. z o.o., Warszawa) przytoczył przykłady SAMI − jako warstwy absorbującej naprężenia w konstrukcjach nawierzchni drogowych. A także kapilarnego uszczelnienia warstwy ścieralnej nawierzchni typu PenBIT. Kwestie prawne poruszyła adwokat Aleksandra Dyja, omawiając aspekty prawne sztucznej inteligencji w aspekcie zagrożenia w sferze ochrony danych osobowych (RODO) na gruncie projektowania i zarządzania drogami. Małgorzata Zagaja, Zastępca Dyrektora Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, poruszyła zagadnienie funduszy dróg Samorządowych. Omówiła ich założenia ustawowe, nabór i ocenę wniosków. Jako następny, Bartłomiej Szcześniak – Dyrektor Departamentu Lokalizacji Inwestycji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, zaprezentował referat dotyczący realizacji inwestycji drogowych w trybie ZRID po nowelizacji ustawy.

Pozostałe sesje tematyczne

O nowelizacji warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne, opowiedział dr inż. Mariusz Kieć (Politechnika Krakowska). Grzegorz Markowski (Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu) omówił wpływ konstrukcji przepustów pod zjazdami na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Ważny temat, dot. Wytycznych stosowania drogowych barier ochronnych, podjął Rafał Pydych (GDDKiA o. Opole). Prezentację o systemach polietylenowych Uponor Infra w infrastrukturze drogowej przedstawił Paweł Birecki (Uponor Infra Sp. z o.o., Gliwice).

Nie zabrakło również zagadnień odnoszących się do stabilizacji gruntu. Remigiusz Duszyński (MACCAFERRI POLSKA Sp. z o.o.) zaprezentował geokompozyty drenażowe do ochrony przeciwwysadziowej w nawierzchniach drogowych. Tomasz Kowalski (Tensar Polska) − stabilizację podłoża gruntowego i dolnych warstw konstrukcji nawierzchni z wykorzystaniem georusztów heksagonalnych. Małgorzata Garbacz-Skubis (NASCON Sp. z o.o.) zaprezentowała zagadnienie inteligentnej stabilizacji polegającej na zwiększaniu znaczenia i udziału warstw stabilizacji gruntu w konstrukcjach nawierzchni.

Podsumowanie

Na koniec Przemysław Wąs (MOSTOPOL Sp. z o.o., Opole) omówił realizację Obwodnicy Południowej Opola – etap I od ul. Krapkowickiej do ul. Popiełuszki. Seminarium już od wielu lat tworzy platformę spotkań ekspertów z zakresu infrastruktury drogowej. Umożliwia swobodną wymianę doświadczeń zawodowych, m.in. poprzez formę wydarzenia dającą możliwość prezentacji prac naukowych i badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie w praktyce.

fot. A. Górska-Zychla

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.