Reklama

Zestawy i urządzenia kruszące

Przeróbka mechaniczna to jedna z podstawowych dziedzin nauki i techniki z zakresu górnictwa kopalin użytecznych. Zabiegi przeróbcze uszlachetniają surową kopalinę użyteczną i przygotowują ją do dalszego wykorzystania. Uszlachetniona kopalina może być wykorzystana jako surowiec lub jako gotowy produkt.

Kopalina użyteczna jest to naturalny surowiec mineralny, który przy aktualnym stanie technologii i techniki przetwarzania może być w sposób ekonomiczny wykorzystany w gospodarce. Konieczność poddawania kopaliny procesom przeróbczym wynika z faktu, że stopień skupienia kopaliny użytecznej w złożu stanowi o większej lub mniejszej przydatności złoża do wykorzystania przemysłowego. Pojęcie złoża bogatego w kopalinę użyteczną jest pojęciem względnym i zależy w dużej mierze od rodzaju kopaliny. Kopalina użyteczna może występować w złożu jako jednoskładnikowa lub jako wieloskładnikowa, zawierająca dwa lub więcej składników użytecznych. Wydobyta ze złoża kopalina użyteczna wymaga na ogół odpowiedniego przygotowania przed skierowaniem jej do procesów przemysłowych lub bezpośrednio do zbytu. Przygotowanie kopaliny to maksymalne zagęszczenie zawartości składnika użytecznego w jednostce objętości (lub masy). Zagęszczenie składnika użytecznego nazywa się koncentracją. W przypadku kopalin wieloskładnikowych konieczne jest także wydzielenie (wyodrębnienie) każdego ze składników użytecznych oraz zanieczyszczeń [1, 2].

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.