Reklama

Wojciech Szwejkowski: Nie zawsze najtańsza oferta jest najlepsza

Jak oceniłby Pan kondycję branży wykonawstwa fundamentów specjalnych w Polsce?

Wojciech Szwejkowski: Nasze Zrzeszenia obejmuje ok. 60-70% tego rynku, więc informacje odnoszą się do tej części firm. Kondycja firm jest stabilna, jednak rynek trudniejszy. Na horyzoncie widać już koniec dużych infrastrukturalnych projektów drogowych (roboty fundamentowe są pierwszymi wykonywanymi na kontrakcie). One spowodowały pojawienie się dużego potencjału wykonawczego, dla którego polski, obecny rynek jest za mały. Oczywiście pamiętamy o budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, które często wiąże się ze wzmocnieniem lub budową części podziemnej budynku. I to jest nasza działka. Wiemy, jak to zrobić, ale konkurencja i – co za tym idzie – marża na takich projektach jest niezadowalająca.

A jak nasz rynek wykonawstwa fundamentów specjalnych wypada w porównaniu z rynkami światowymi?

Wojciech Szwejkowski: Wzmocnienie podłoża gruntowego jest szczególnie odpowiedzialnym zadaniem z uwagi na ogromne koszty oraz problemy techniczne, jakie niesie za sobą popełnienie błędu na etapie projektowania lub wykonawstwa. Patrząc na obiekty inżynieryjne wykonane i wykonywane w Polsce – nie odstajemy od czołówki. Techniczne trudne wykonawstwo fundamentowania budynków wysokich w mieście, przy ograniczeniach terenowych (śródmieście) i czasowych (praca 6-22) pokazuje, że nawet fundament i 5- kondygnacyjne podziemie najwyższego budynku w Europie (Varso w Warszawie) zostały wykonane bez specjalnych problemów. Nasze ekipy pracują czasami za granicą i sprawują się dobrze. Nie mamy kompleksów.

Czy dobór odpowiednich technologii do konkretnej realizacji sprawia wiele trudności fachowcom z branży?

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wymagania muszą spełnić plany ruchu kopalń odkrywkowych przed ich zatwierdzeniem przez WUG? Piotr Litwa: W działalności górniczej istnieje ściśle określone pojęcie „Planu ruchu zakładu”. Jest to opracowany przez przedsiębiorcę i zatwierdzony przez właściwego miejscowo dyrektora OUG dokument, na podstawie którego prowadzony jest ruch zakład...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.