Reklama

TEMAT KWARTAŁU: Beton w budownictwie infrastrukturalnym

Tematem drugiego kwartału w 2025 roku jest beton w budownictwie infrastrukturalnym.
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was listę 10 artykułów, które poruszają tę problematykę.

  1. Praktyczne aspekty stosowania domieszek w betonie
  2. Naprawa nawierzchni betonowych. Wybór materiałów i technologie
  3. Dodatki mineralne stosowane w betonach kruszywowych o matrycy cementowejstosowane w betonach kruszywowych o matrycy cementowej
  4. Kolejne innowacje w budowie nawierzchni betonowych
  5. Problematyka utrzymania i budowy nawierzchni betonowych
  6. Autostradowa nawierzchnia betonowa o niskim śladzie węglowym
  7. Rola betonu w budownictwie mostowym – perspektywy rozwojowe
  8. Zastosowanie kruszyw wapiennych w betonie konstrukcyjnym
  9. Technologie do budowy nawierzchni z betonu drogowego
  10. Zmiana parametrów użytkowych nawierzchni z betonu cementowego w trakcie eksploatacji

Jak wygląda temat nawierzchni betonowych w aspekcie ekologicznym?

To bardzo ważne pytanie, powracamy bowiem do polityki klimatycznej. Beton doskonale wpisuje się w filozofię gospodarki obiegu zamkniętego, a więc w 100% podlega ponownemu zużyciu. Produkowany jest z naturalnych surowców, a ponadto w trakcie „życia” pochłania do 25% CO2 zużytego pierwotnie do jego produkcji. Tak więc jest to materiał w pełni ekologiczny.

Kliknij i czytaj dalej!

Pomówmy o aspekcie ekologicznym betonu. Nawierzchnie asfaltowe można np. poddawać recyklingowi. A jak jest z nawierzchniami betonowymi?

Wokół nawierzchni z betonu cementowego krąży wiele stereotypów, takich jak koszty budowy, poziom hałasu oraz możliwość recyklingu. Kwestią bezsporną jest fakt, że nawierzchnia z betonu podlega recyklingowi, nawet w 100%. A materiały, które z tego procesu powstają, można wykorzystać m.in. w budownictwie ogólnym czy przy budowie nowych dróg. Z mojego punktu widzenia jest to produkt całkowicie ekologiczny. Zresztą aspekt wykorzystywania kruszywa pochodzącego z recyclingu betonu będzie jednym z kluczowych elementów naszych celów SGD2030.
Aspekt możliwości ponownego wykorzystania materiału, jakim jest beton, jest cały czas podkreślany, np. przy okazji konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. Również takie autorytety jak chociażby pan prof. dr hab. inż. Jan Deja czy prof. dr hab. inż. Antoni Szydło wskazują na aspekty ekologiczne wykorzystywania betonu cementowego przy produkcji dróg. My także stawiamy sobie za cel promowanie tych kwestii.

Kliknij i czytaj dalej!

Aktualnie dużo mówi się o zmianach klimatycznych, przez które coraz częściej dostrzegamy anomalie pogodowe. Czy dostępne na rynku domieszki i dodatki do betonów uwzględniają zmienne warunki atmosferyczne?

Rzeczywiście Polska leży w strefie umiarkowanej, jednak coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi, które w silny sposób odciskają się na rosnących wymaganiach wobec materiałów budowlanych. Obecnie oferowane dodatki i domieszki w znaczący sposób potrafią modyfikować właściwości betonu, poprawiając jego cechy, a pośrednio odporność na zmiany klimatyczne.

Kliknij i czytaj dalej!

Wywiady

Marcin Skrobisz: Dyrektor egzekwuje przestrzeganie przepisów, rozumiejąc jednocześnie realia prowadzenia kopalń

Marcin Skrobisz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” przedstawia swoją wizję nowoczesnego nadzoru górniczego, który łączy profesjonalizm z otwartością na dialog z branżą, i wskazuje, że kluczowe jest nie tylko egzekwowanie przepisów, ale także wspieranie przedsiębiorców w działaniach na r...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.