Reklama

Systemy zarządzania jakością inspekcji obiektów mostowych

W artykule omówiono zasadność wprowadzenia wymogu posiadania przez podmioty wykonujące inspekcje obiektów mostowych akredytowanego systemu zarządzania jakością zgodnego z normą PN-EN ISO/IEC 17020. W efekcie działania te mogłyby się przyczynić do poprawy jakości przeglądów i ocen stanu technicznego obiektów.

Niestety dopiero tragiczne katastrofy lub awarie mostów powodujące uciążliwe ograniczenia w transporcie sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się, dlaczego do nich musiało dojść. Dlaczego wcześniej nie było możliwe przewidzenie takiego zdarzenia, skoro zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie obiekty mostowe muszą być poddawane cyklicznym przeglądom stanu technicznego. Niestety inspekcje te nie zawsze wykonuje się z należytą starannością i zaangażowaniem. Trudno bowiem uwierzyć, że zewnętrzne podmioty, które w jednostkach lokalnej administracji wygrywają przetargi, np. na przeglądy podstawowe w średniej cenie nawet po 50 zł za obiekt, są w stanie w tej kwocie przeprowadzić inspekcję w wymaganym zakresie i z odpowiednią jakością.

Jedną z możliwości poprawy jakości przeglądów i ocen stanu technicznego obiektów inżynierskich jest wprowadzenie wymogu posiadania przez podmioty wykonujące tego typu inspekcje akredytowanego systemu zarządzania jakością zgodnego z normą PN-EN ISO/IEC 17020 [1]. Takie regulacje funkcjonują już przecież od pewnego czasu w innych obszarach działania Ministerstwa Infrastruktury. Cytowana norma zawiera wymagania dotyczące kompetencji jednostek przeprowadzających inspekcję oraz bezstronności i spójności ich działań inspekcyjnych. Może być stosowana na każdym etapie inspekcji (projektowania, badania typu, inspekcji wstępnej, inspekcji podczas użytkowania lub nadzoru). Świetnie wpisuje się również w działania terenowych inspektorów mostowych GDDKiA, jak i diagnostów mostowych PKP PLK.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.