Reklama

Konstrukcje z gruntu zbrojonego geosyntetykami odciążające przyczółki mostowe

W artykule podjęto bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji temat zachowania się w czasie przyczółków mostowych, które zaprojektowano z wykorzystaniem konstrukcji odciążających z gruntu zbrojonego geosyntetykami. Na dwóch przykładach przeanalizowano zmienność temperatur wewnątrz bloku z gruntu zbrojonego. Temperatura w otoczeniu geozbrojenia syntetycznego może mieć istotny wpływ na jego trwałość.

Zadaniem zbrojenia w konstrukcjach oporowych jest zapewnienie stateczności konstrukcji przez cały okres jej eksploatowania, a wymagana siła przenoszona przez zbrojenie powinna być utrzymywana na jednakowym poziomie przez cały okres użytkowania konstrukcji, dlatego istotnym elementem przy doborze wzmocnienia geosyntetycznego jest długoterminowa charakterystyka pracy wyrobu pod obciążeniem w środowisku gruntowym.

Trwałość geosyntetyków zależy m.in. od ich odporności na wpływy chemiczne i uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać zarówno w trakcie wykonawstwa konstrukcji, jak również podczas jej eksploatacji w projektowanym okresie użytkowania.

Projekt konstrukcji z gruntu zbrojonego wymaga oszacowania wielu współczynników redukcyjnych, właściwych dla konkretnego wyrobu geosyntetycznego i warunków charakterystycznych dla miejsca wbudowania. Wpływ poszczególnych współczynników na wartość długoterminowej wytrzymałości projektowej jest bezpośredni i może spowodować, że dwa różne geosyntetyki o takiej samej deklarowanej przez producenta krótkoterminowej wytrzymałości na rozciąganie mogą się kilkakrotnie różnić wartością obliczeniową wytrzymałości długoterminowej. Praktycznie prognozowaną wytrzymałość długoterminową uzyskuje się przez podzielenie wytrzymałości krótkoterminowej przez współczynniki reduku...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.