Reklama

Geotekstylia biodegradowalne- zabezpieczenie przeciwerozyjne

Geosyntetyki niebiodegradowalne

Geosyntetyki niebiodegradowalne pełnią funkcję przeciwerozyjną przez co najmniej kilkanaście lat, natomiast geotekstylia biodegradowalne zapewniają ochronę przeciwerozyjną zwykle od kilku miesięcy do 4-5 lat. W tym czasie materiały biodegradowalne ulegają rozkładowi, dostarczając składniki niezbędne dla rozwoju zasianej roślinności. Wyroby te otrzymane z włókien naturalnych (wełna, włókno kokosowe, słoma, juta,) stanowią czasową ochronę powierzchni gruntu od momentu wbudowania aż do chwili przejęcia funkcji ochronnych przez rozwijającą się na niej roślinność. Pod wpływem czynników atmosferycznych geotekstylia biodegradowalne, w zależności od rodzaju użytego surowca, ulegają rozkładowi, powodując jednocześnie częściowe użyźnienie danej powierzchni gruntu.

W wyniku realizacji dwóch projektów międzynarodowych w ramach Inicjatywy CORNET (ProGeo pt. „Trwała ochrona przeciwerozyjna za pomocą geotekstyliów z surowców odnawialnych wytwarzanych i montowanych według innowacyjnej technologii – DZP/CORNET-16/628/2014” oraz ProGeo2 pt. „Geotekstylia z surowców odnawialnych i tekstyliów odpadowych – nowa mobilna technologia wytwarzania i nowe obszary zastosowania w budowlach hydrotechnicznych i drenażu – DZP/CORNET/1/20/2017”) Stowarzyszenie Producentów Geotekstyliów wraz z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej i przy współpracy Saksońskiego Instytutu Tekstylnego w Chemnitz opracowało innowacyjne metody zabezpieczenia przeciwerozyjnego skarp i zboczy z wykorzystaniem odpadowych włókien wełny oraz sznurów Kemafil, zbudowanych z włóknin otrzymanych z odpadowych włókien wełny i włóknin z mieszanki odpadowych włókien naturalnych oraz syntetycznych włókien z recyklingu (RKL), które połączone są ze sobą splotem łańcuszka (gruba przędza fibrylizowana z polipropylenu) i układanych w różny sposób (np. meandrycznie) na powierzchni skarpy lub zbocza.

Przykłady zastosowania sznurów Kemafil

Wytworzone przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej meandryczne sznury Kemafil zainstalowano na terenie Jasienickiej Strefy Ekonomicznej w Międzyrzeczu Dolnym niedaleko Bielska-Białej do ochrony stromego brzegu rowu odwadniającego o nachyleniu 1:1,5 i wysokości 4-6 m. W wyniku obfitych opadów atmosferycznych spływająca woda wyżłobiła głębokie bruzdy o głębokości do 0,5 m.

Przed instalacją sznurów wyprofilowano brzeg rowu, a żłobienia powstałe w wyniku erozji brzegu rowu wypełniono gruntem i zagęszczono. W celu odprowadzenia nadmiaru opadów gwałtownie spływających na powierzchnię skarpy w najbardziej zagrożonych miejscach zamontowano kilka betonowych kanałów odpływowych. Segmenty sznurów Kemafil o szerokości około 2 m ułożono na skarpie i całość przymocowano do gruntu stalowymi kotwami. Następnie całość przysypano warstwą gruntu. Zainstalowanie geotekstyliów w postaci meandrycznych sznurów Kemafil skutecznie wyeliminowało tworzenie się nowych uszkodzeń na powierzchni skarp. Ponadto w miejscu zainstalowania wełnianych sznurów Kemafil zauważono intensywny wzrost roślinności skarpowej. Stwierdzono, że roślinność wspiera funkcję ochronną geotekstyliów i zapewnia brzegom rowu trwałą ochronę przeciwerozyjną.

Innym przykładem wykorzystania meandrycznych sznurów Kemafil jest zabezpieczenie stromej skarpy nieczynnego wyrobiska żwirowego w miejscowości Nieboczowy. Prace instalacyjne na skarpie o łącznej powierzchni 150 m2 przeprowadzono w lutym 2016 r..

Również i w tym przypadku bezpośrednio po instalacji meandrów otrzymanych ze sznurów Kemafil (RKL, wełna) stwierdzono, że sznury te zapobiegają osuwaniu się gruntu i powstawaniu uszkodzeń erozyjnych. Zaledwie po czterech miesiącach od zainstalowania zaobserwowano intensywne zazielenienie powierzchni skarpy roślinnością, w szczególności tam, gdzie znajdowały się sznury zbudowane z włókniny wełnianej. Zauważono, że sznury Kemafil, niezależnie od miejsca wbudowania, wspierają rozwój roślinności poprzez eliminację przemieszczenia nasion i umożliwienie ich swobodnego kiełkowania, a w czasie wzrostu utrzymują rośliny w określonej pozycji i zapewniają im wilgotne środowisko wokół systemu korzeniowego.

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Jakie wymagania muszą spełnić plany ruchu kopalń odkrywkowych przed ich zatwierdzeniem przez WUG? Piotr Litwa: W działalności górniczej istnieje ściśle określone pojęcie „Planu ruchu zakładu”. Jest to opracowany przez przedsiębiorcę i zatwierdzony przez właściwego miejscowo dyrektora OUG dokument, na podstawie którego prowadzony jest ruch zakład...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.