Reklama

Geotekstylia biodegradowalne- zabezpieczenie przeciwerozyjne

Sznury Kemafil

Sznury Kemafil zainstalowano również na zboczu górskiej drogi leśnej w Nadleśnictwie Ujsoły na Żywiecczyźnie. Masyw górski Beskidu Żywieckiego jest zbudowany z fliszu karpackiego, który charakteryzuje się budową warstwową: gruboławicowe piaskowce przewarstwione są zlepieńcami oraz łupkami i mułowcami. Dla formacji fliszowych charakterystyczne jest występowanie ruchów masowych na zboczach, tj. osuwisk bądź zsuwów i spływów. Analizowane zbocze jest zbudowane z gruntów ilastych z domieszką pyłów i żwiru.

Na odcinku zbocza o wysokości ponad 7,4 m i nachyleniu ok. 1:1 ułożono w formie kratownicy (fot. 8a) sznury Kemafil o średnicy ok. 13 cm, wykonane z włókniny z odpadów włókienniczych (RKL) oraz włókniny otrzymanej w 100% z wełny wyprodukowanej z włókien uzyskanych przez ponowne rozwłóknienie wyselekcjonowanych szmat wełnianych. U podnóża skarpy zbudowano konstrukcję faszynową oraz ciągiem drenarskim również ze sznurów Kemafil. Powierzchnię zbocza przysypano gruntem rodzimym wymieszanym z wyczesami wełnianymi i obsiano mieszanką traw skarpowych.

Obserwacje prowadzone okresowo po montażu wykazały, że sznury Kemafil skutecznie ograniczają erozję zbocza drogi leśnej. Zbocze zachowało stateczność nawet pomimo mroźnej i niezwykle śnieżnej zimy oraz obfitych wiosennych opadów. W sezonie letnim skarpa intensywnie się zazieleniła.

Podsumowanie

W czasie prowadzonych badań stwierdzono, że geotekstylia w postaci sznurów Kemafil otrzymane z włókniny z wełny odpadowej lub z włókniny z włókien z recyklingu (RKL), ułożone meandrycznie na powierzchni skarp, absorbują nadmiar wody i tworzą mikrotamy zmniejszające prędkość wody spływającej wzdłuż skarpy. W ten sposób geotekstylia znacznie ograniczają ilość cząstek gruntu spłukiwanych po powierzchni stoku.

Geotekstylia skutecznie wyeliminowały lokalne osuwiska i uszkodzenia erozyjne skarp, a także stworzyły dogodne warunki do spontanicznego rozwoju obfitej roślinności ochronnej.

Zastosowanie sznurów Kemafil zbudowanych z włókniny otrzymanej z odpadowych włókien wełny wpływa na poprawę stateczności oraz zabezpieczenie przeciwerozyjne skarp. Sznur wełniany jest doskonałym nawozem dla roślinności skarpowej. W czasie deszczu włókna wełny absorbują nadmiar wody i magazynują ją, zapewniając w czasie suszy jej oddawanie do gruntu, co wpływa na poprawę warunków do rozwoju roślinności ochronnej. Włóknina wełniana, będąca szkieletem konstrukcyjnym sznura, w ciągu kilku miesięcy uległa znacznej degradacji, w wyniku której związki bogate w azot zostały uwolnione do gruntu. Związki te działają jak skuteczny nawóz, który wspiera wzrost trawy i znacznie przyśpiesza jej zazielenienie. Zastosowanie sznurów Kemafil zbudowanych z włókniny wełnianej może być interesującą alternatywą w stosunku do obecnie stosowanych geotekstyliów biodegradowalnych. Natomiast geotekstylia wykonane z mieszanki włókien ponownych o dużym udziale włókien syntetycznych (RKL) nie ulegają biodegradacji i zachowują swoje właściwości mechaniczne przez kilka sezonów wegetacyjnych. Geotekstylia wykonane z takich materiałów pełnią funkcje ochronne przez wiele lat.

Piśmiennictwo dostępne w redakcji.

przeczytaj również: Wymagania wobec mrozoodporności i wodoszczelności betonu

Wywiady

Jan Styliński: Rynek robót drogowych ma szansę utrzymać potencjał wykonawczy polskiego budownictwa

A czy mógłby Pan wskazać konkretne potencjalne korzyści i zagrożenia dla branży drogowej związane z obecnością firm ukraińskich w Polsce? Jan Styliński: W ostatnich kilku kwartałach w Polsce zarejestrowało się kilkanaście tysięcy podmiotów ukraińskich z kodem działalności związanym z budownictwem. Nie widać jednak do tej pory zwiększającej się k...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.