Reklama

Geokompozyty drenażowe w odwodnieniach drogowych i kolejowych

Drenaż pionowy

Niekontrolowany dopływ wód w rejon konstrukcji z kierunków poziomych może być przyczyną uszkodzeń podbudowy na skutek pogorszenia parametrów wytrzymałościowych gruntu. Zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa eksploatacji konstrukcji wymaga zastosowania drenażu pionowego, który umożliwia przejęcie i odprowadzenie napływającej wody. Zastosowanie geokompozytów drenażowych (rys. 5) w miejsce tradycyjnego drenażu francuskiego zapewnia większą skuteczność działania oraz znaczące obniżenie kosztów wykonania drenażu wynikające z ograniczenia objętości robót ziemnych oraz wyeliminowania kruszywa drenażowego (fot. 3).

Geokompozyty drenażowe w odwodnieniach drogowych i kolejowych. Rys. 5. Pionowy drenaż geosyntetyczny
Rys. 5. Pionowy drenaż geosyntetyczny

Geokompozyty. Podsumowanie

Główne argumenty przemawiające za stosowaniem drenażu geosyntetycznego zamiast rozwiązań tradycyjnych, bazujących na kruszywie mineralnym, to:

  • oszczędności ekonomiczne i środowiskowe,
  • zalety techniczne,
  • łatwość i szybkość montażu,
  • gwarantowana wydajność,
  • sprawdzone metody projektowania.

Oszczędności ekonomiczne i środowiskowe wynikają bezpośrednio z radykalnego ograniczenia objętości robót ziemnych oraz wyeliminowania konieczności zastosowania drogiego kruszywa drenażowego. Na obniżenie kosztów wpływa skrócenie czasu wykonania drenażu. Efekt środowiskowy to przede wszystkim ograniczenie ilości odpadów oraz znacząca redukcja emisji CO2 na skutek ograniczenia objętości prac ziemnych oraz dowozu kruszywa drenażowego.

Zalety techniczne to przede wszystkim możliwość zastosowania geokompozytu w miejscach, gdzie niemożliwe jest wykonanie drenażu mineralnego, np. na stromo pochylonych powierzchniach skarp i zboczy. W przypadku niestandardowych zastosowań istnieje możliwość opracowania odpowiedniego geokompozytu, który będzie spełniał indywidualne wymagania techniczne i funkcjonalne.

Na łatwość i szybkość montażu wpływają: niewielki ciężar geokompozytu, mniejsza liczba zaangażowanych w układanie robotników, brak konieczności użycia specjalistycznych narzędzi oraz kruszywa drenażowego (żwir, piasek).

Wydajność geokompozytów drenażowych podlega bieżącej kontroli w trakcie wytwarzania i jest gwarantowana przez producenta. Użycie geokompozytu o grubości 4-22 mm pozwala na zastąpienie tradycyjnego drenażu mineralnego o grubości 30-80 cm.

Oprogramowanie do projektowania drenażu geosyntetycznego bazuje na sprawdzonych metodach projektowania oraz właściwościach technicznych geokompozytów drenażowych, które są mierzone w akredytowanych laboratoriach badawczych i publikowane w dokumentach technicznych wyrobów.

Wywiady

Marcin Skrobisz: Dyrektor egzekwuje przestrzeganie przepisów, rozumiejąc jednocześnie realia prowadzenia kopalń

Jakie wartości są dla Pana najważniejsze w pełnieniu funkcji dyrektora OUG? Czy w podejmowaniu decyzji kieruje się Pan bardziej zasadami, doświadczeniem czy dialogiem z branżą? Marcin Skrobisz: Przy podejmowaniu decyzji kieruję się przede wszystkim zasadami. Uważam, że przepisy są po to, żeby wprowadzić ład i porządek w funkcjonowaniu państwa, p...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.