Geokompozyty drenażowe w odwodnieniach drogowych i kolejowych

Zagadnienie zagospodarowania wód opadowych i gruntowych w rejonie konstrukcji drogowych i kolejowych stanowi istotny element bezpiecznej i efektywnej eksploatacji tych obiektów. Odpowiednie wykorzystanie geokompozytów drenażowych zapewnia bezproblemową pracę konstrukcji oraz właściwą ochronę przed uszkodzeniami wynikającymi z niekontrolowanego oddziaływania wody.

Geosyntetyki są wykorzystywane w budownictwie od długiego czasu. Ich powszechne zastosowanie w konstrukcjach geotechnicznych wynika z szerokiego wachlarza funkcji, jakie pełnią (rys. 1). Zastosowanie geokompozytu drenażowego w miejsce tradycyjnego drenażu z kruszywa to również liczne korzyści, do których można zaliczyć:

  • niższe koszty wykonania drenażu,
  • ograniczenie objętości robót ziemnych,
  • mniejszy wpływ na środowisko naturalne,
  • prostotę i szybkość montażu,
  • gwarantowaną wydajność w projektowanym okresie eksploatacji,
  • dostępność sprawdzonych narzędzi do projektowania.

Geokompozyty drenażowe (fot. 1) składają się z rdzenia (geomata, georuszt, geosyntetyk dystansujący) zdolnego do transportu cieczy wzdłuż własnej płaszczyzny oraz z geowłókniny i/lub geomembrany połączonych z rdzeniem drenażowym, które zapobiegają kolmatacji rdzenia drobnymi ziarnami gruntu. Schemat funkcjonowania geokompozytu drenażowego zobrazowano na rys. 2.

Wywiady

Konrad Romik: Bezpieczeństwo ruchu drogowego w naszym kraju z roku na rok się poprawia

Konrad Romik, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w rozmowie z Anną Górską-Zychlą odpowiada na pytania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, poprawy infrastruktury oraz założeń dążących do zmniejszenia liczby wypadków o połowę do 2030 r. Jak wygląda aktualnie stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce? Konrad R...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.