XVII KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA „Warsztat Pracy Rzeczoznawcy Budowlanego”
W dniach 19-21 października br. w Kielcach-Cedzynie odbyła się XVII Konferencja Naukowo-Techniczna „Warsztat Pracy Rzeczoznawcy Budowlanego” zorganizowana przez Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej oraz Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Kielce.
Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Główny Urząd Nadzoru budowlanego, Instytut Techniki Budowlanej, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Politechnika Świętokrzyska. Konferencję Patronatem objęły już tradycyjnie Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa: Mazowiecka, Małopolska, Śląska i Świętokrzyska oraz w tym roku Warmińsko-Mazurska.
Organizowana co dwa lata, w formie warsztatów, Konferencja stała się ważnym miejscem przekazywania i wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń z zakresu szeroko rozumianego rzeczoznawstwa budowlanego. Tradycyjnie Konferencja odbywała się w maju, ale ze względu na stan epidemii w roku 2020 została przeniesiona na październik i w rezultacie odbyła się w sposób zdalny. Dążąc do utrzymania regularności jej organizacji, przy zachowaniu zasady nie nakładania się terminów z Konferencją „Awarie budowlane”, zdecydowano, że również w 2022 roku odbędzie się w październiku. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło 135 uczestników, wśród których obecni byli przedstawiciele uczelni wyższych, ośrodków naukowo-badawczych, firm projektowych i wykonawczych, oddziałów Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, a także indywidualnie Rzeczoznawcy. W konferencji wzięli także udział i wygłosili referaty zaproszeni goście z Niemiec (prof. Noakowski), Włoch (prof. Proverbio) i USA (zdalnie prof. Nowak).
Sponsorami, bez których organizacja konferencji jest prawie niemożliwa, między innymi były FIRMY: PERI POLSKA, HILTI, DLUBAL, FAMAR, LENSO oraz Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa: Małopolka, Mazowiecka, Śląska i Świętokrzyska.
Patronat medialny zapewniły takie uznane czasopisma jak: Inżynieria i Budownictwo, Przegląd Budowlany, Materiały Budowlane, Builder, Strcture and Environmet, Mosty, Magazyn Autostrady, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne, Nowoczesne Hale, Drogowo-Mostowy.pl.
Poziom merytoryczny konferencji zapewniony był przez Komitet Naukowo-Programowy, którego Przewodniczącym był – po raz pierwszy – Profesor Jerzy Hoła.
Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się 19 października w sali konferencyjnej hotelu Uroczysko w Cedzynie k/Kielc. Konferencję otworzyli Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – Profesor Wiesław Trąmpczyński i Przewodniczący Komitetu Naukowo-Programowego – Profesor Jerzy Hoła. Profesor Trąmpczyński przekazując informacje organizacyjne powitał uczestników i zaproszonych gości, a następnie głos zabrali: Pan Profesor Marek Iwański – w imieniu Rektora Politechniki Świętokrzyskiej, Pani Profesor Maria Kaszyńska – Przewodnicząca Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Pan Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej – Robert Geryło, Pan Profesor Kazimierz Furtak – Przewodniczący Komitetu Inżynierii Lądowej I Wodnej Polskiej Akademii Nauk, Pan Profesor Jacek Szer – w imieniu Przewodniczącego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, a także Przewodnicząca Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – Pani Ewa Skiba. Profesor Hoła – Przewodniczący Komitetu Naukowo-Programowego w ramach powitania przedstawił cel konferencji liczbę zamówionych oraz zgłoszonych referatów przewidzianych do wygłoszenia podczas obrad konferencji. Uroczystość otwarcia konferencji zakończyły szczególne podziękowania:
– dla Profesora Leonarda Runkiewicza pełniącego funkcję Przewodniczącego Komitetu Naukowo-Programowego 16. Konferencji Warsztat Pracy Rzeczoznawstwa Budowlanego przedstawione wraz z rysem sylwetki Profesora Znakomitego Rzeczoznawcy i Kolegi przez Prezesa Fundacji PZITB Wiktora Piwkowskiego,
dla Roberta Geryło – Dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej, który niezmiennie przy wszystkich edycjach jest merytorycznym współorganizatorem konferencji.
Z tego tytułu Przewodniczący Komitetów wręczyli Panu Profesorowi i Dyrektorowi okolicznościowe grawertony.
W ramach podziękowania za 10 lat organizacji konferencji od 2012 roku – pięciu jej kolejnych edycji – dzięki zaangażowaniu Profesora Wiesława Trąmpczyńskiego, który w tym roku akademickim obchodzi 50 pracy zawodowej, Profesor Zbigniew Rusin przedstawił krótką historię tej konferencji oraz sylwetkę Profesora Trąmpczyńskiego na tle Jego dokonań dla rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej.
Tradycyjnym akcentem artystycznym otwarcia konferencji był piękny koncert w wykonaniu Akademii Młodych Talentów „Małe Skrzypeczki – Maria Wieleńska”.
Podczas konferencji referaty zostały wygłoszone w siedmiu tematycznych sesjach, w tym:
– pięć sesji podczas których przedstawiono referaty zamówione, które obejmowały:
– zagadnienia prawne i organizacyjne w działalności rzeczoznawcy,
– oddziaływania na obiekty budowlane,
– problemy nośności i trwałości obiektów,
– diagnostykę i utrzymanie obiektów,
– utrzymanie mostów,
oraz dwie sesje w zakresie rozwiązywania problemów w budownictwie. podczas których przedstawiono 11 referatów zgłoszonych, obejmujących rozwiązania teoretyczne do zastosowań w praktyce inżynierskiej, przykłady opinii technicznych dotyczących diagnostyki, przebudowy i wzmocnień konstrukcji, a także problem wpływu wyjątkowych oddziaływań klimatycznych na obiekty budowlane i ograniczania ich negatywnych skutków oraz oddziaływań geotechnicznych na sąsiadujące zabudowy. Ostatni referat przedstawił „ekomiasta” na przykładzie istniejących rozwiązań na świecie i w Polsce, czyli wizję przyszłości i nowych zadań dla rzeczoznawców budowlanych.
Po wygłoszonych referatach pierwszej sesji Zagadnienia prawne i organizacyjne odbyła się szeroka dyskusja w sprawie potrzeby nowelizacji przepisów prawa budowlanego dotyczących przywrócenia Rzeczoznawcom samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie.
Dyskusja w zakresie tematyki poruszanej w wygłoszonych referatach była ożywiona także po każdej sesji. Frekwencja uczestników podczas sesji i aktywny ich udział podkreśla wagę i potrzebę organizacji tej konferencji, mimo zmieniających się uwarunkowań prawnych działalności rzeczoznawcy budowlanego. Podczas podsumowania Uczestnicy wypowiedzieli się bardzo pozytywnie zarówno pod kątem merytorycznym jak i organizacyjnym tej XVII Konferencji Naukowo-Technicznej.
źródło i fot.: organizator
Mogą zainteresować Cię również
Wywiady
Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię
Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...
Drogi dla opon, opony dla dróg!
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (www.acea.auto) flota pojazdów silnikowych w Unii Europejskiej w 2021 r. liczy 249,6 mln samochodów osobowych oraz ponad 36,7 mln pojazdów użytkowych i autobusów. W 2021 r. flota samochodów osobowych w UE wzrosła o 1,2% w porównaniu z 2020 r. Taki wzrost obciążeń transportowych ma znaczący wpływ na zmniejszenie trwałości konstrukcji drogowych. Obecnie najpopularniejszym materiałem do budowy nawierzchni dróg są mieszanki asfaltowe. Wie...
Stan techniczny urządzeń obcych w kontekście trwałości konstrukcji mostowych – na podstawie własnych doświadczeń z przeglądów i diagnostyki
Artykuł omawia wpływ „urządzeń obcych” na mosty stalowe. Autorzy analizują kwestie techniczne problematyki oraz konflikty interesów z zarządcami urządzeń. Przedstawiono też nowe wytyczne WR-M-72 zalecające m.in. umieszczanie urządzeń na niezależnych konstrukcjach i spełnianie standardów. Urządzenia, które są przeprowadzane nad różnego rodzaju przeszkodami z wykorzystaniem istniejących eksploatowanych obiektów mostowych, są przedmiotem wyzwań technicznych współczesnego mostownictwa. Jak sugeru...
Rozkład uszkodzeń na profilu poprzecznym taśmy przenośnikowej Wdrożenie systemu DiagBelt+ w KWB Bełchatów
Artykuł analizuje rozkład uszkodzeń taśmy przenośnikowej z linkami stalowymi. Badania przeprowadzone w KWB Bełchatów w ramach projektu POIR.01.01.01-00-1194/19 przy użyciu systemu DiagBelt+ wykazały różne rozkłady uszkodzeń mogące wynikać z nieprawidłowości w punktach podawania urobku. Wyniki mogą pomóc w ocenie poprawności projektu przenośnika, minimalizując ryzyko awarii i wydłużając żywotność taśm. Artykuł przedstawia analizę rozkładu uszkodzeń rdzenia taśmy z linkami stalowymi na przekroj...
Betonowy tunel TS-04. Technologia i materiały
W artykule omówiono kwestie związane z ułożeniem nawierzchni z betonu cementowego klasy C35/45 w tunelu TS-04. Prace te są częścią większego zadania pod nazwą „Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S52, odcinek Północna Obwodnica Krakowa: węzeł Modlnica – węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła)”. Betonowy tunel pod Zielonkami TS-04, będący częścią Północnej Obwodnicy Krakowa (S52), jest jednym z kluczowych elementów infrastrukturalnych tej drogi ekspresowej. Tunel o długości 653 m, ...
Zagrożenia naturalne w budowie i eksploatacji tuneli
Artykuł analizuje zagrożenia związane z budową i eksploatacją tuneli, zwracając uwagę na nowe ryzyka geologiczne, które nie są w pełni uwzględniane w tradycyjnych analizach opartych na danych statystycznych i modelach ruchu. Dane statystyczne wskazują, że zdarzenia w ruchu drogowym są powodowane przede wszystkim przez jego uczestników. W dotychczasowym modelu ruchu głównym sprawcą większości z nich jest człowiek. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, niezachowanie ostrożności przez...
Nowoczesne programy wspomagające projektowanie mostów. Skrócona analiza
W artykule opisano programy komputerowe, które są obecnie używane do wspomagania procesu projektowania mostów. Projektowanie mostów to zadanie o ogromnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i funkcjonalności infrastruktury krajowej. Aby zapewnić nośność, trwałość i spełnienie wszystkich wymagań formalnych zawartych w prawie budowlanym i normach projektowych, inżynierowie korzystają z zaawansowanych programów komputerowych. Te nowoczesne narzędzia umożliwiają precyzyjne analizy, symulacje oraz optyma...
Propozycja postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi
Artykuł dotyczy sposobu postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi na linii Opole – Wrocław w kontekście planowanej modernizacji. Autor omawia historię i stan techniczny mostów oraz ich rolę w transporcie, a także analizuje możliwe sposoby zachowania ich zabytkowej wartości. W czerwcu 2024 r. na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków autor artykułu wykonał opinię dotyczącą postępowania z zabytkowymi mostami kolejowych w ramach projektowanej modernizacji linii kolejowej...
Propozycja postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi
Artykuł dotyczy sposobu postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi na linii Opole – Wrocław w kontekście planowanej modernizacji. Autor omawia historię i stan techniczny mostów oraz ich rolę w transporcie, a także analizuje możliwe sposoby zachowania ich zabytkowej wartości. W czerwcu 2024 r. na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków autor artykułu wykonał opinię dotyczącą postępowania z zabytkowymi mostami kolejowych w ramach projektowanej modernizacji linii kolejowej...
Wartość rynku betonu towarowego w Polsce to już ponad 7 mld zł
W wyniku znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła robocza, logistyka i transport) w latach 2017-2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Pomimo przejściowego schłodzenia koniunktury w budownictwie długoterminowe prognozy dla rynku betonu towarowego prezentują się dość stabilnie. Na potrzeby raportu jako rynek betonu towarowego zdefiniowano działalność produkcyjną w zakresie wytwarzania betonu zarówn...
Kalendarium
Relacje
XXXIII Konferencja „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi”
W dniach 6-8 listopada 2024 r. w Krynicy Zdrój odbyła się XXXIII Konferencja z...
Jubileusz XX-lecia Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego
Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego (SPW) obchodziło jubileusz XX-lecia swojej działalności, u...
Podsumowanie jubileuszowej 15. edycji Targów SYMAS® MAINTENANCE
- Targi SYMAS® MAINTENANCE z roku na rok są coraz lepsze, mamy coraz więcej klientów. Naprawd...
Seminarium „Droga do neutralności klimatycznej Cemex”
Blisko 200 uczestników pojawiło się na cyklicznym seminarium „Droga do neutralności klima...