Reklama

XLV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii

XLV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii odbyła się 10-14 marca 2024 r. w Stryszawie. Konferencja zgromadziła liczne grono ekspertów oraz entuzjastów dziedziny, którzy prezentowali i dyskutowali najnowsze osiągnięcia oraz wyzwania związane z inżynierią górniczą i geotechniką.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od serii wykładów, podczas których eksperci omawiali różnorodne aspekty związane z drążeniem tuneli kolejowych we fliszu karpackim, projektowaniem obudowy tuneli czy wykorzystaniem technologii światłowodowej do monitorowania górotworu. Następnie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznymi zastosowaniami nowoczesnych technik pomiarowych, takich jak skaning laserowy czy ciągłe geometrycznie światłowodowe pomiary przemieszczeń obiektów geotechnicznych. Drugiego dnia tematyka konferencji poszerzyła się o nietypowe rozwiązania geotechniczne w praktyce, podczas których zaprezentowano bardzo ciekawe rozwiązania geotechniczne związane ze stabilizacją wykopów i posadowieniem budynków i dróg, także w ciasnej zabudowie miejskiej, oraz w zakresie zabezpieczania podziemnych pustek górniczych oraz portali tuneli drogowych. Sesje dyskusyjne, które odbywały się po prezentacjach, były doskonałą okazją do pogłębionej analizy omawianych tematów oraz wymiany poglądów.

W trzecim i czwartym dniu konferencji eksperci skupili się na tematach związanych z geomechaniką, mechaniką skał oraz statecznością wyrobisk górniczych. Prezentacje obejmowały m.in. badania procesu niszczenia kompozytowych struktur węgiel-skała, wpływu prędkości zmian ciśnienia hydrostatycznego na wytrzymałość i odkształcenie skał, oraz stateczności chodników przyścianowych i podszybi szybów górniczych. Niezwykle ważnym elementem konferencji były ożywione dyskusje, w których uczestnicy wymieniali swoje spostrzeżenia, doświadczenia oraz zadawali pytania prelegentom. Na uwagę zasługuje także zorganizowana po raz pierwszy w historii Szkoły Sesja Młodych Uczonych. Wzięło w niej udział siedmiu uczestników, a I nagrodę otrzymał pracownik LW Bogdanka S.A. p. mgr inż. Michał Marciniak. Gratulacje!

Jak zatem widać, wydarzenie nie tylko dostarczyło uczestnikom nowych i cennych informacji, ale także stanowiło doskonałą okazję do nawiązania kontaktów zawodowych oraz pogłębienia współpracy między środowiskiem akademickim i inżynierów praktyków.

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.