SGO2024 „Praktyczna Strona Wiedzy” po raz kolejny zagościła w Wiśle
W dniach 9-11 września 2024 w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się XI edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego. SGO budując swoją pozycję na rynku, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży górnictwa odkrywkowego. W obecnej edycji udział wzięło ponad 375 uczestników z ponad 150 firm i instytucji. Konferencja SGO jest szczególnie popularna wśród managementu wysokiego szczebla zarządzającego polskimi przedsiębiorstwami górniczymi i okołogórniczymi. W tym roku podczas obrad w Wiśle uczestniczyło ponad 20 profesorów z wyższych uczelni i instytutów badawczych, ponad 60 prezesów zarządów firm i stowarzyszeń oraz 40 dyrektorów i dyrektorów generalnych.
Organizatorem Szkoły Górnictwa Odkrywkowego jest:
Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy, Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, AGH Kraków, przy współudziale:
-
Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk,
-
Sekcji Technologii Górniczych Komitetu Górnictwa PAN,
-
Głównej Komisji Górnictwa Skalnego ZG SITG,
-
Stowarzyszenia Polskich Inżynierów Strzałowych,
oraz
-
Fundacji „Nauka i Tradycje Górnicze”.
Tegoroczna Szkoła odbyła się pod Patronatem Honorowym:
Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz
-
Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
-
Przewodniczącego Komitetu Górnictwa PAN,
-
Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego,
-
Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego,
-
Prezesa ZG SiTG w Katowicach,
-
Prezesa Polskiego Związku Producentów Kruszyw.
Podczas uroczystego otwarcia XI edycji Szkoły Górnictwa Odkrywkowego Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Profesor Zbigniew Kasztelewicz zaprezentował referat wprowadzający pt.: „Stan rozwoju górnictwa odkrywkowego w Polsce”, w którym omówił obecną sytuację branży oraz panujące trendy, które dotyczą kilku tysięcy przedsiębiorstw eksploatujących około 40 różnych kopalin. Sytuacja na rynku surowców w Polsce dotyczy również wielu firm zaplecza projektowo-technicznego, naukowego i badawczego, co zostało w prezentacji wyraźnie podkreślone. Szczególną uwagę zwrócono na niepewność czasów i ryzyka wpływające na wyhamowanie dalszego rozwoju branży. Należą do nich głównie: ambitne cele Unii Europejskiej redukcji emisji CO2, które w oczywisty sposób dotykają sektor elektroenergetyczny, ciepłowniczy oraz wiele branż energochłonnych jak produkcja stali, cementu i szeregu innych produktów surowcowych. Na politykę niskoemisyjną nakładają się problemy wojny na Ukrainie i związane z nią wahania zapotrzebowania na surowce, które ostatecznie przekładają się na kondycję finansową firm górniczych i okołogórniczych. Trudna sytuacja na rynku surowców zmusza przedsiębiorstwa do strategicznych zmian. Postuluje się za zmianami ewolucyjnymi, a nie rewolucyjnymi, szczególnie jeśli chodzi o harmonogram realizowanej obecnie transformacji energetycznej. Polska gospodarka ma historyczne oparcie w węglu i nie można z dnia na dzień przejść na inne nośniki energii elektrycznej. Okres zimowy w 2021 roku pokazał w Polsce i Europie wszystkim przeciwnikom energetyki konwencjonalnej opartej na węglu, jak bardzo niestabilne mogą być dostawy energii elektrycznej oparte tylko na źródłach odnawialnych. W całej Europie nie wiało – wiatraki stały, a panele fotowoltaiczne były przykryte śniegiem. Sytuację tą uratowała niechciana w Europie „brudna energia węglowa”. Gdyby nie ona, mieszkańcy Polski mogliby spędzać długie zimowe popołudnia w ciemności i chłodzie. W ramach podsumowania wystąpienia Profesor Kasztelewicz zapowiedział w jakim kierunku powinniśmy kreować zmiany obecnie obowiązujących uregulowań formalno-prawnych w celu ułatwienia rozwoju branży, w tym budowy i rozbudowy kopalń. Wypowiedź ta stanowiła zapowiedź merytorycznego panelu prawnego, który kolejnego dnia analizował te zagadnienia w szczegółach.
W kolejnej części Przewodniczący poprosił o zabranie głosu przedstawicieli Patronów Honorowych Konferencji. Zwieńczeniem tych wypowiedzi było uroczyste otwarcie XI edycji Szkoły Górnictwa Odkrywkowego, którego dokonał Profesor Arkadiusz Kustra – Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH w Krakowie.
Organizatorzy w części oficjalnej podziękowali Sponsorom SGO2024. W obecnej edycji konferencja mogła liczyć na wsparcie aż 30 firm. Jak zwykł mawiać Przewodniczący – bez partnerskiego podejścia i wsparcia finansowego Szkoła byłaby „ubogą” konferencją.
Tradycją Szkoły stało się wręczenie pamiątkowych tablic oraz nadanie wybranym uczestnikom, tytułu: „Przyjaciel Górnictwa Odkrywkowego”. W tym roku wręczono 17 wyróżnień osobom, które miały istotny wkład i znacząco przyczyniły się do pracy na rzecz rozwoju górnictwa odkrywkowego w Polsce.
Ostatnim, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem jest wręczenie okolicznościowej pamiątki z Galicji z Królewskiego Miasta Kraków – Lajkonika SGO, który stał się wizytówką i znakiem rozpoznawczym Konferencji. W tym roku zaszczytne wyróżnienie i podziękowanie za długoletnią współpracę otrzymali:
- Profesor Bronisław Barchański z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
- Profesor Józef Dubiński Wiceprezes Oddziału PAN w Katowicach,
- Herbert Leopold Gabryś z Firmy H.L.G. Doradztwo Barbara Wrona-Wojdała Herbert Gabryś S.C.
- Doktor Jerzy Markowski Wiceprezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Katowicach oraz
-
Piotr Wojtacha, Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
W trakcie oficjalnej części Szkoły Górnictwa Odkrywkowego dokonano również wręczenia powołań do Sekcji Technologii Górniczych KG PAN. Na przewodniczącego Sekcji powołano Profesora Zbigniewa Kasztelewicza, a wraz z nim 57 członków Komitetu. Grupa powołanych członków składa się z uznanych specjalistów znających specyfikę oraz problemy branży. Członkowie nowo powołanej Sekcji mają duży autorytet w swoich dziedzinach działalności i posiadają potencjał do dyskusji nad problemami branży. Większość z powołanych osób była obecna na Sali plenarnej SGO i uroczyście odebrała swoje powołania.
Część oficjalną zakończono czterema merytorycznymi wystąpieniami, których treść stanowiła wprowadzenie do kolejnych dni panelowych. Były to wystąpienia Doktora Łukasza Machniaka – o zapotrzebowaniu gospodarki na surowce skalne, Profesora Zbigniewa Kasztelewicza pt.: „Węgiel brunatny optymalnym paliwem w okresie zmian w krajowej elektroenergetyce”, doktora Jerzego Markowskiego – o roli węgla w procesie transformacji energetycznej i Herberta Leopolda Gabrysia – o wyzwaniach polskiej elektroenergetyki w 2024 roku.
W trakcie trzech dni panelowych wygłoszono ponad 80 prezentacji, poruszających różnorodne aspekty i zagadnienia odkrywkowej działalności górniczej począwszy od zagadnień prawnych i administracyjnych, ochrony środowiska, technik i technologii eksploatacji, przeróbki kopalin, techniki strzałowej, budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń, aż po likwidację zakładów górniczych i rekultywację terenów poeksploatacyjnych. Łącznie wkład w przygotowanie paneli wykładowych włożyło ponad 150 autorów i współautorów prezentacji. Specjaliści współpracujący ze Szkołą Górnictwa Odkrywkowego prezentujący opracowane treści, stanowią o sile merytorycznej i jakości podejmowanych dyskusji, tak w trakcie obrad, jak i w rozmowach kuluarowych. Część artystyczną uzupełnił występ Pana Igora Kwiatkowskiego, byłego członka kabaretu „Paranienormalni” oraz występ folklorystycznego zespołu góralskiego.
Konferencja Szkoła Górnictwa Odkrywkowego zapisała się na stale w cyklu wydarzeń branżowych. Pomimo dużej liczby referatów w części merytorycznej i podejmowania ważnych dyskusji o przyszłości branży, daje się odczuć przyjazną, wręcz rodzinną atmosferę, która panuje wśród gości spędzających czas w Wiśle. Wielu z nich coraz częściej wraca na kolejne edycje stając się jej stałymi bywalcami. Nie bez znaczenia jest również ciągły wzrost liczby uczestników oraz nowe firmy, które dołączają do klientów SGO. Część wystawowa stanowi doskonałą płaszczyznę do nawiązywania nowych relacji biznesowych i wymiany doświadczeń, bez których rozwój nie byłby możliwy.
W trakcie podsumowań i podziękowań wszystkim zaangażowanym w pracę nad stworzeniem SGO tj. Uczestnikom, Sponsorom, Wystawcom, Autorom prezentacji i Organizatorom nieodosobnione były głosy, że Szkoła Górnictwa Odkrywkowego to jedna z najlepszych konferencji naukowo-technicznych w Polsce. Jeszcze podczas oficjalnego zamknięcia SGO20204 padły deklaracje udziału w kolejnej XII edycji, która odbędzie się w dniach od 1 do 3 września 2025 w tym samym miejscu.
Tekst: Organizator
Fot. Organizator
Mogą zainteresować Cię również
Wywiady
Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię
Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...
Drogi dla opon, opony dla dróg!
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (www.acea.auto) flota pojazdów silnikowych w Unii Europejskiej w 2021 r. liczy 249,6 mln samochodów osobowych oraz ponad 36,7 mln pojazdów użytkowych i autobusów. W 2021 r. flota samochodów osobowych w UE wzrosła o 1,2% w porównaniu z 2020 r. Taki wzrost obciążeń transportowych ma znaczący wpływ na zmniejszenie trwałości konstrukcji drogowych. Obecnie najpopularniejszym materiałem do budowy nawierzchni dróg są mieszanki asfaltowe. Wie...
Stan techniczny urządzeń obcych w kontekście trwałości konstrukcji mostowych – na podstawie własnych doświadczeń z przeglądów i diagnostyki
Artykuł omawia wpływ „urządzeń obcych” na mosty stalowe. Autorzy analizują kwestie techniczne problematyki oraz konflikty interesów z zarządcami urządzeń. Przedstawiono też nowe wytyczne WR-M-72 zalecające m.in. umieszczanie urządzeń na niezależnych konstrukcjach i spełnianie standardów. Urządzenia, które są przeprowadzane nad różnego rodzaju przeszkodami z wykorzystaniem istniejących eksploatowanych obiektów mostowych, są przedmiotem wyzwań technicznych współczesnego mostownictwa. Jak sugeru...
Rozkład uszkodzeń na profilu poprzecznym taśmy przenośnikowej Wdrożenie systemu DiagBelt+ w KWB Bełchatów
Artykuł analizuje rozkład uszkodzeń taśmy przenośnikowej z linkami stalowymi. Badania przeprowadzone w KWB Bełchatów w ramach projektu POIR.01.01.01-00-1194/19 przy użyciu systemu DiagBelt+ wykazały różne rozkłady uszkodzeń mogące wynikać z nieprawidłowości w punktach podawania urobku. Wyniki mogą pomóc w ocenie poprawności projektu przenośnika, minimalizując ryzyko awarii i wydłużając żywotność taśm. Artykuł przedstawia analizę rozkładu uszkodzeń rdzenia taśmy z linkami stalowymi na przekroj...
Betonowy tunel TS-04. Technologia i materiały
W artykule omówiono kwestie związane z ułożeniem nawierzchni z betonu cementowego klasy C35/45 w tunelu TS-04. Prace te są częścią większego zadania pod nazwą „Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S52, odcinek Północna Obwodnica Krakowa: węzeł Modlnica – węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła)”. Betonowy tunel pod Zielonkami TS-04, będący częścią Północnej Obwodnicy Krakowa (S52), jest jednym z kluczowych elementów infrastrukturalnych tej drogi ekspresowej. Tunel o długości 653 m, ...
Zagrożenia naturalne w budowie i eksploatacji tuneli
Artykuł analizuje zagrożenia związane z budową i eksploatacją tuneli, zwracając uwagę na nowe ryzyka geologiczne, które nie są w pełni uwzględniane w tradycyjnych analizach opartych na danych statystycznych i modelach ruchu. Dane statystyczne wskazują, że zdarzenia w ruchu drogowym są powodowane przede wszystkim przez jego uczestników. W dotychczasowym modelu ruchu głównym sprawcą większości z nich jest człowiek. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, niezachowanie ostrożności przez...
Nowoczesne programy wspomagające projektowanie mostów. Skrócona analiza
W artykule opisano programy komputerowe, które są obecnie używane do wspomagania procesu projektowania mostów. Projektowanie mostów to zadanie o ogromnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i funkcjonalności infrastruktury krajowej. Aby zapewnić nośność, trwałość i spełnienie wszystkich wymagań formalnych zawartych w prawie budowlanym i normach projektowych, inżynierowie korzystają z zaawansowanych programów komputerowych. Te nowoczesne narzędzia umożliwiają precyzyjne analizy, symulacje oraz optyma...
Propozycja postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi
Artykuł dotyczy sposobu postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi na linii Opole – Wrocław w kontekście planowanej modernizacji. Autor omawia historię i stan techniczny mostów oraz ich rolę w transporcie, a także analizuje możliwe sposoby zachowania ich zabytkowej wartości. W czerwcu 2024 r. na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków autor artykułu wykonał opinię dotyczącą postępowania z zabytkowymi mostami kolejowych w ramach projektowanej modernizacji linii kolejowej...
Propozycja postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi
Artykuł dotyczy sposobu postępowania z zabytkowymi mostami kolejowymi na linii Opole – Wrocław w kontekście planowanej modernizacji. Autor omawia historię i stan techniczny mostów oraz ich rolę w transporcie, a także analizuje możliwe sposoby zachowania ich zabytkowej wartości. W czerwcu 2024 r. na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków autor artykułu wykonał opinię dotyczącą postępowania z zabytkowymi mostami kolejowych w ramach projektowanej modernizacji linii kolejowej...
Wartość rynku betonu towarowego w Polsce to już ponad 7 mld zł
W wyniku znaczącego wzrostu kosztów produkcji (kruszywa, cement, domieszki do betonu, siła robocza, logistyka i transport) w latach 2017-2022 rynek betonu towarowego w Polsce odnotował skokowy wzrost wartości, osiągając 7,5 mld zł. Pomimo przejściowego schłodzenia koniunktury w budownictwie długoterminowe prognozy dla rynku betonu towarowego prezentują się dość stabilnie. Na potrzeby raportu jako rynek betonu towarowego zdefiniowano działalność produkcyjną w zakresie wytwarzania betonu zarówn...
Kalendarium
Relacje
XXXIII Konferencja „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi”
W dniach 6-8 listopada 2024 r. w Krynicy Zdrój odbyła się XXXIII Konferencja z...
Jubileusz XX-lecia Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego
Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego (SPW) obchodziło jubileusz XX-lecia swojej działalności, u...
Podsumowanie jubileuszowej 15. edycji Targów SYMAS® MAINTENANCE
- Targi SYMAS® MAINTENANCE z roku na rok są coraz lepsze, mamy coraz więcej klientów. Naprawd...
Seminarium „Droga do neutralności klimatycznej Cemex”
Blisko 200 uczestników pojawiło się na cyklicznym seminarium „Droga do neutralności klima...